Nem hagyja annyiban a kormány a plázastop ügyét – tudta meg a Magyar Nemzet. Információnk szerint az Igazságügyi Minisztérium még július végén levelet küldött az Európai Bizottságnak. A dokumentumban a szaktárca választ adott Brüsszel valamennyi korábbi felvetésére. Jelenleg tehát az uniónál pattog a labda, az európai szakemberek bizonyosan a magyar tájékoztatást vizsgálják.
A bizottság az idei európai parlamenti választások előtt indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a köznyelvben csak plázastopként emlegetett korlátozó szabályok miatt. Az előírások megtiltják a háromszáz négyzetméternél nagyobb bevásárlóközpontok felépítését, s azt is, hogy a már kialakított kereskedelmi helyeket e méretnél nagyobb területűre bővítsék. A szabály alól ugyanakkor felmentés kapható, a jelentősebb plázaépítkezéseket a nemzetgazdasági miniszter engedélyezheti. A szabály életbelépése óta egyébként 229 kérelem futott be, s a tárcavezető eddig 129 alkalommal adott felmentést.
A magyar törvényhozás annak idején leginkább amiatt fogalmazta meg a tiltást, mert az utóbbi évtizedben számos nagyméretű bevásárlóhely épült idehaza, a plázák térnyerésével azonban kiskereskedők ezreinek megélhetése került veszélybe. Az Európai Bizottságnál azonban úgy látták, hogy a korlátozás aránytalan, s az unióban felvetették azt is: kifogásolható, hogy a felmentésről a kormány s nem egy független hatóság dönt.
– Mindenképpen megnyugtató, hogy a brüsszeli kritika nem a plázastop szükségességét, azaz a szabályrendszer létjogosultságát vitatja, az unió pusztán aránybeli kérdésekben foglalt állást – ezt már a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte érdeklődésünkre. A tárcánál megjegyezték, hogy az Európai Bizottság már csak azért sem foglalhat el az ügyben teljesen elutasító álláspontot, mert más tagállamok is bevezettek bizonyos hasonló, korlátozó szabályokat.
– Magyarország ezzel együtt is kész arra, hogy ha kell, felülvizsgálja a hazai plázastop egyes elemeit, feltételeit, megszüntesse az esetleges aránytalanságot és elkerülje az uniós jog sérelmének látszatát is – közölték az NGM-nél. Rögzítették ugyanakkor, hogy a kormány ragaszkodik a plázastop intézményéhez, az ügy lezárása így elsősorban attól a választól függ, amit az Európai Bizottság a nemrégiben Brüszszelbe küldött magyar érvekre reagálva fogalmaz majd meg.