Elvágják a kétes pénzek menekülőútját

Svájc, Kajmán-szigetek, Szingapúr vagy Ausztria – immár az sem lehet nyugodt, aki ezekre a helyekre mentette ki adócsalásból származó vagyonát.

Jakubász Tamás
2014. 09. 27. 4:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külföldi helyszíneken is kutakodhatnak a jövőben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai, de arra is lesz mód, hogy a magyar hatóság a világ számos országából rövid úton visszaszerezze a hazai közkasszát megillető, de csalárd módszerekkel kivitt összegeket. A nemzetgazdasági tárca adóügyi helyettes államtitkára szerint egyebek mellett ezek a legfontosabb elemei annak a nemzetközi megállapodásnak, amelyre ezen a héten bólintott rá az Országgyűlés.

– Az egyezmény több módszerre is lehetőséget ad – mondta lapunknak Pankucsi Zoltán. Elsősorban is arra, hogy a NAV információkhoz juthasson olyan külföldi ügyek, számlák, tranzakciók kapcsán, amelyek így vagy úgy, de honi szereplőkhöz kötődnek.

– Gyorsan kiderülhet, hogy valaki külföldön nagy értékű ingatlanokra, értéktárgyakra tett szert, miközben idehaza nemigen fizetett adót – hívta fel a figyelmet a minisztériumi vezető. – Ugyanis – folytatta – a hazai hatóság segítséget kap a magyar adóhiányt fedező külföldi pénzek, értékek lefoglalásában, emellett a NAV különféle adóvizsgálatok elvégzését is kérheti más államok szervezeteitől. Sőt, a magyar szakemberek akár részt is vehetnek a külföldi akciókban.

Lényeges, hogy a nemzetközi szabályok alapján az egyezményhez csatlakozó más államok nem tagadhatják meg az adatok kiadását akkor sem, ha adótitokról van szó, vagy ha az adott ország nem szerez adóügyi előnyöket az információk közlésével. Mindez Pankucsi Zoltán szerint azért igazán lényeges, mert az egyezmény nyomán számos adóparadicsomnak nevezhető, kedvező adózású államtól is érkezhetnek fontos dokumentumok Magyarországra.

– Minden bizonnyal érdekes ismereteket szerezhet a NAV a jövőben például a Kajmán-szigetek vagy Bermuda, Jersey, a Man-sziget és Ciprus hatóságaitól – mondta a helyettes államtitkár, majd megjegyezte: a nemzetközi megállapodást a banki kapcsolatokra, a banktitokra oly sokat adó Svájc, Liechtenstein, Szingapúr, Luxemburg és Ausztria is aláírta. Adatok tehát ezekről a helyszínekről is befuthatnak.

A minisztérium szakembere szerint az adóügyi információk széles körű, nemzetközi áramlásával Magyarország fontos eszközhöz jut a feketegazdaság felszámolásáért vívott küzdelemben. A hazai adóhatóságnak ugyanis lehetősége lesz arra, hogy felderítse az áfacsalások elkövetőinek pénzügyi hálózatát, amellett hogy a jövőben a nagy adótartozást felhalmozó személyek külföldi vagyonát is utolérheti. Pankucsi Zoltán magyarázatként hozzátette: az illegális összegek kimentésének megakadályozása azért fontos, mert a pénzügyi menekülőutak elvágása a további visszaéléseknek is elejét veheti.

Az adóügyi egyezmények nemcsak az adócsalás elleni hatósági fellépést segíthetik, hanem szerephez juthatnak a gazdasági viszonyok élénkítésében is. – A kormányzat éppen ezért az utóbbi időben több észak-afrikai és ázsiai országgal is felvette a kapcsolatot – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. Tájékoztatása szerint a magyar cégek külföldi üzletkötéseit, így a gazdasági forgalom növekedését segítheti például az Ománnal, Jordániával, Irakkal, Libanonnal, Srí Lankával, Algériával vagy Türkmenisztánnal megkötni kívánt adóügyi egyezmény. Pankucsi Zoltán hangsúlyozta: a nemzetközi piacokért folytatott versenyben számottevő előnyt jelenthet a szoros adóügyi, pénzügyi kapcsolatrendszer. A kormányzat ezt szem előtt tartva alakít ki együttműködési módozatokat Ázsia, az arab világ és Afrika fejlődő, olajban gazdag vagy éppen vezető világhatalmaival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.