Óriási eredményeket hozott a többlépcsős rezsicsökkentés: csaknem félmillióval kevesebb fogyasztó küzd díjhátralékkal, mint egy évvel korábban. Csökkent a tartozások összege és a kikapcsolt fogyasztók száma is. Az idei adatok Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter írásbeli válaszából ismerhetők meg, aki Tóth Bertalan (MSZP) képviselő kérdésére fejtette ki, hogyan alakult az elmúlt időszakban a díjhátralékos fogyasztók száma. A szakminiszter a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál rendelkezésre álló legfrissebb – 2014. júniusi – adatok alapján közölte: összesen 1,8 millió fogyasztó esett késedelembe valamelyik rezsidíj fizetésével, tartozásuk összesen 96,36 milliárd forint.
Tavaly szeptemberben még az előző szakminiszter, Németh Lászlóné ismertette az adatokat. Eszerint 2013 júniusában még 2,294 millió, zömében lakossági fogyasztónak volt díjhátraléka, tartozásuk megközelítette a 124 milliárd forintot, vagyis félmillióval csökkent az elmaradással küzdő fogyasztók száma, tartozásuk összege pedig csaknem 25 százalékkal. Az adatokból kiderül: csakúgy, mint tavaly, idén is a villamosenergia-számlák kifizetésével késik a legtöbb szerződött fogyasztó, ám míg 2013-ban 1,236 millióan estek késedelembe, idén csak 988 ezren tartoznak a villanyszámla díjával. Földgázszámla-díjtartozása tavaly júniusban 843 ezer embernek volt, idén több mint 25 százalékkal kevesebbnek, 617 ezernek. Távhődíjhátraléka pedig 205 ezer embernek van. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy egyes fogyasztók több szolgáltatónak is tartozhatnak egyidejűleg.
A villamosenergia-számlák díjhátraléka 35,3 milliárd a tavalyi 48 milliárd forinttal szemben, a földgázé 42,4 milliárd (egy éve 55,2 milliárd forint volt), míg a távhőé 18,5 milliárd az egy évvel korábbi 20,6 milliárd forintos tartozással szemben. Az adatok szerint a késedelembe esett fogyasztók felének, 807 ezer főnek csak harminc napon belüli tartozása van, vagyis egyelőre nem küzd súlyos eladósodottsággal. Fél éven túli tartozása jelenleg 148 ezer embernek, egy éven túli pedig kevesebb mint 335 ezer embernek van. Ehhez képest tavaly júniusban még 923 ezer fogyasztónak volt 30 napon belüli, 211 ezernek fél éven túli tartozása, míg 403 ezren tartoztak egy évnél régebb óta. A lakossági fogyasztók esetében egyébként a kereskedők csak 60 napot meghaladó számlatartozás esetén kezdeményezhetik a szolgáltatás kikapcsolását.