A két miniszter egyetértett abban, hogy a szankciós politika nem jelent megoldást az ukrajnai konfliktusra, azt tárgyalásos úton kell rendezni. Fazekas Sándor elmondta: áttekintették a kétoldalú mezőgazdasági kapcsolatokat, és arra a közös álláspontra jutottak, hogy a növelni szeretnék a kereskedelmi forgalmat és a kétoldalú együttműködés minden területén előrébb kívánnak lépni. Ennek jegyében vesz rész Magyarország az Arany Ősz elnevezésű hagyományos moszkvai mezőgazdasági szakkiállításon október elején.
A mezőgazdasági kapcsolatok fontos területe lehet a jelenlegiek mellett az agroturizmus, az állategészségügy, a technológia transzfer – közölte Fazekas Sándor. Elmondta, hogy mindketten fontosnak tartják a legnagyobb orosz kiskereskedelmi lánc, a Magnit tervezett beruházásának folytatását, ami magyar oldalról a kelet-magyarországi foglalkoztatás szempontjából is igen előnyös. (Korábbi közlés szerint a cég logisztikai központot tervez létrehozni Záhony határában, a beruházást azonban „jegelték” az embargós intézkedések hatására lecsökkent kereskedelmi forgalom miatt.)
A magyar és az orosz mezőgazdasági miniszter hétfőn megállapodott abban, hogy Magyarország és az Oroszországi Föderáció közötti együttműködés kiszélesítése és elmélyítése érdekében Fazekas Sándor küldöttség élén – amelyben üzletemberek is lesznek – ellátogat Tatár- és Csuvasföldre, valamint a Mari Köztársaságba. A GMO-mentesség vonatkozásában a magyar és az orosz álláspont nagyon közel áll egymáshoz – állapította meg a két miniszter.
Magyarország és Oroszország képviselőinek következő megbeszélésére a hónap végén, a magyar–orosz gazdasági vegyes bizottság szeptember végi ülésén lesz alkalom. Ezt követően a tervek szerint október elején látogat Fazekas Sándor az Arany Őszre, amely nemzetközileg is fontos szakkiállítás.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az Európai Unió és Oroszország közötti vita nem érinti a két tárca közötti jó kapcsolatokat.
Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter korábban közölte, hogy a magyar mezőgazdasági exportnak nagyjából napi 70 millió forint veszteséget jelent az orosz intézkedés.
Az orosz importtilalom következtében kialakult piaci helyzet kezelésére az EU megnyitotta előbb a soványtejpor- és a vaj-, majd a sajt-magántárolási támogatás igénybevételének lehetőségét – közölte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. A kompenzációt Magyarország augusztus közepe óta sürgeti.