Ügyek ezreivel keresték meg az utóbbi időszak minden hónapjában az adóhatóságot a kereskedelmi és iparkamarák. Azt kérték, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szedje be azokat az összegeket, amelyeket a helyi vállalkozások a törvényi előírás ellenére nem fizettek be idejében. A gazdasági szereplőket 2012 óta minden évben ötezer forintos hozzájárulásra kötelezi a jogszabály. Ha a cég, az egyéni vállalkozó az átutalásról nem gondoskodik, az adóhivatal hajtja be rajta a kamarát megillető pénzt.
Kérdésünkre a NAV szóvivője, Kis Péter András közölte: az elmaradt összegek miatt tavaly nagyjából háromezer, idén pedig – október végéig – újabb 31 ezer behajtás vette kezdetét. – Többször előfordult, hogy a gazdasági szereplő két, esetleg mind a három év ötezer forintjával is adós maradt. Eddig huszonegyezer procedúra végére tett pontot a NAV, ezek nyomán a köztestületekhez megközelítőleg 110 millió forint került. Valamivel több mint 13 ezer eljárás még zajlik, ezekben 144 millió forintnyi hozzájárulás behajtásáról intézkednek – mondta Kis Péter András.
A szóvivő jelezte, fellépéséért a hivatal ötezer forintot számol fel, a díjat a késedelembe eső vállalkozásnak kell megfizetnie. Az összeget csak akkor nem kérik el, ha a gazdasági szereplő ellen más ügyben is végrehajtás indult. A mulasztóknak újabb minimum ötezer forintos díjjal kell számolniuk, ha az adóhivatal nem tudja egy lépésben, leginkább inkasszóval megszerezni a hiányzó összeget. Utóbbi tétel akkor merülhet fel, ha például a hatósági beszedési megbízás eredménytelen volt, s így lefoglalás miatt kell a hivatal munkatársainak kiszállniuk a vállalkozáshoz. Az ötezer forintos kötelezettség így könnyen a többszörösére emelkedhet.
– A területi kamarák nagyobb mennyiségben ősszel adták át az adóhivatalnak a korábbi ügyeket, a folyamat most is tart – ezt már a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) főtitkára mondta érdeklődésünkre. Dunai Péter megjegyezte ugyanakkor, hogy az utóbbi időben számos érintett önként tett eleget fizetési kötelezettségének. Ennek nyomán 595 ezer vállalkozás rótta le a múlt év hozzájárulását, míg az idei ötezer forint eljuttatásáról 550 ezer gazdasági szereplő intézkedett. Megjegyezhető: korábban a becslések hatszázezerre tették a hozzájárulás megfizetésére kötelezettek körét. Ezek alapján vállalkozók tízezreinek ügye kerülhet még az adóhivatal elé.
A behajtásokról szólva Dunai Péter kiemelte, hogy több száz esetben sikertelen volt a hatósági próbálkozás, az érintett gazdasági résztvevők már nem működtek. – Ebből is látszik, hogy elengedhetetlen a cégvilág áttekintése, a társasági ügyek rendezése – fogalmazott a főtitkár, hozzátéve: az is lényeges, hogy a legálisan működő vállalkozások minél nagyobb segítséget kapjanak működésükhöz. Az MKIK emiatt januárban bővíti az ingyenes szolgáltatások körét. A nyilvántartásba vett vállalkozások ezután is segítséget kérhetnek a pályázatok figyelemmel kíséréséhez, a potenciális üzletfelek megtalálásához, emellett eligazodásukhoz általános tanácsokat kaphatnak.
A kamara újdonságként a jövőben – térítés nélkül – közzéteszi a legfontosabb jogszabályváltozások gyűjteményét, kiállítás- és vásárnaptárat ad ki, s kiadványba rendezi a közbeszerzés legfontosabb tudnivalóit. Ezen túl hírlevelet és elektronikus kamarai újságot is böngészhetnek a vállalkozók, miként részt vehetnek iparjogvédelmi, innovációs és fogyasztóvédelmi szakmai tanácsadáson, valamint továbbképzéseken. A főtitkár szerint nagy sikere lehet az új ingyenes szolgáltatásnak is, amely révén a külpiaci kapcsolatok fejlesztése érdekében számos információt ismerhetnek meg a cégek.