Megdöbbentő adat az adózási feketelistán

Több mint ezermilliárd forintra nőtt a végrehajtással érintett adótartozás.

MNO
2015. 01. 28. 20:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az összes folyamatban lévő végrehajtási ügy száma a múlt év végére 361 956-ra nőtt, 1,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A vállalkozásoktól 924,7 milliárd, a magánszemélyektől pedig, 207,7 milliárd forintot igyekszik végrehajtással beszedni az adóhivatal. Tavaly 347,5 milliárd forintot sikerült az adóhatóságnak végrehajtani; 2,7 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben. (A NAV tájékoztatása szerint a 2013-ban befolyt mintegy 10 milliárd forintos többlet teljes egészében rendkívüli bevételből származott.) A működő társaságok 288,8 milliárd forintot fizettek be, a nem működőktől – felszámolás, csődeljárás alatt állóktól – viszont mindössze 5,5 milliárd forint érkezett a NAV számlájára. Ez utóbbi körhöz tartozóknál évről évre halmozódik az adótartozás, és alig van esély a milliárdos hátralékok behajtására – jegyzi meg a Feketelista.hu.

Megdöbbentő adatnak nevezik, hogy a nem működő cégek teljes adótartozása – aminek csak egy része adóvégrehajtással érintett – és következményei, az ehhez kapcsolódó elmarasztalások összege egyetlen év alatt 11,7 százalékkal növekedett, és tavaly év végén 2508,1 milliárd forintra rúgott. Ennek mintegy 40 százaléka szankciókból – bírság, késedelmi pótlék – adódik. A leghatékonyabb behajtási forma továbbra is az inkasszó; a 347,5 milliárdos bevétel több mint a felét, 183,3 milliárd forintot így sikerült beszedni. A NAV és a pénzintézetek között létrejött kommunikációs csatornának köszönhetően mintegy 33 százalékkal nőtt a magánszemélyekre elrendelt inkasszók száma, és mintegy 10 százalékkal az így elért bevétel. Van, akiket csak a végrehajtás elindítása döbbent rá adófizetési kötelezettségükre; ők tavaly 150,7 milliárd forint adótartozást egyenlítettek ki.

A Feketelista.hu összesítése szerint a 2015 első hetén közzétett folyó adóvégrehajtások mintegy 65 százalékát közép-magyarországi cégek ellen rendelték el; tavaly a főváros és Pest megye több mint 84 ezer vállalkozásánál jelentek meg a végrehajtók. Az adatokból az is kiderül, hogy az ország 19 megyéje közül tizennyolcban – az előző évi ugyanezen időszakhoz képest – csökkent az adóvégrehajtással szankcionált cégek száma; illetve egyetlen megyében, Hajdú-Biharban nőtt, 5,7 százalékkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.