NGM: az előző ciklusból még 2100 milliárdot kell lehívnunk

Rákossy Balázs, az NGM államtitkára hangsúlyozta: az operatív programok kifizetése ütemterv szerint zajlik.

2015. 01. 20. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007–2013-as uniós költségvetési ciklus lezárásához Magyarországnak még 2100 milliárd forint uniós támogatást kell lehívnia, forrásvesztés nélkül – hangsúlyozta az NGM európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-nek. Rákossy Balázs azt is megerősítette, hogy a tárca minden szükséges intézkedést megtesz, hogy az általa felügyelt uniós programoknál forrásvesztés ne legyen.

A szaktárca által kezelt gazdaságfejlesztési és regionális operatív programok kifizetése ütemterv szerint zajlik, idén a korábbi pénzügyi ciklus lezárása mellett pedig elindulnak az új, 2014–2020 közti uniós időszak gazdasági növekedést támogató programjai is, melyek fő céljai a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességének növelése, a foglalkoztatásbővítés és az újraiparosítás támogatása – idézte fel az államtitkár.

Rákossy Balázs kiemelte, hogy Magyarország a visegrádi országok uniós forráslehívási arányát összevetve jelenleg a második helyen áll Lengyelország mögött. A 2007–2013-as ciklus lezárásához még 2100 milliárd forint uniós forrást kell lehívni, amelynek hatékony, forrásvesztés nélküli felhasználását garantálni kell – hívta fel a figyelmet.

Az államtitkár hangsúlyozta, a 2015-ös év az előző költségvetési időszak operatív programjainak zárása miatt kiemelt jelentőségű, minden projektet év végéig fizikailag is be kell fejezni. A kormány a közeljövőben tárgyalja azt a cselekvési tervet, amely a 2007–2013 közötti programok eredményes zárásával összefüggő 2015. évi feladatokról szól, és amelyek megteremtik a feltételeit a forrásvesztés elkerülésének – jegyezte meg.

Az államtitkár ismertette, hogy a kormány nagy hangsúlyt fektet a hazai kkv-k támogatására, mert a vállalkozások tartós versenyben maradásához elengedhetetlen a folyamatos újítás, termék-, szolgáltatás- és szervezetfejlesztés, valamint az új piacokra történő belépés. A kormány elképzelései szerint a magyar export egyharmada az Európai Unión kívüli, gyorsan növekvő országokba fog irányulni 2018-ra, a keleti nyitás politikájának megfelelően, ennek megvalósításához pedig szükség van a piacra jutás támogatására. Fontos gazdaságpolitikai célkitűzés az is, hogy az exportképes cégek száma a jelenlegi 2,5 ezerről akár 12 ezerre emelkedjen – mondta.

A kkv-szektor megerősítésében és exportképessége fokozásában az uniós programok zászlóshajója a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), amelynek keretében már tavaly októberben kiírták a kkv-k külpiaci megjelenését támogató pályázatot 1,5 milliárd keretösszegben. Ez az irány 2015-ben is folytatódik, még magasabb keretösszegekkel. Az exportáló vagy beszállító feldolgozóipari cégek kiemelt célcsoportjai lesznek a GINOP vállalkozások fejlődését ösztönző pályázatainak a 2014–2020 közötti időszakban – mondta az államtitkár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.