Az elemzők a negyedik negyedévben a bővülés lassulását, 3 százalék alatti növekedést vártak elsősorban az ipari termelés mérséklődése miatt.
Negyedéves szinten gyorsult a GDP növekedése 2014 utolsó három hónapjában: a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2014. október–decemberben 0,9 százalékkal nőtt a gazdaság a harmadik negyedévhez képest, az előző negyedéves 0,5 százalékos emelkedés után. Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: ez elsősorban a mezőgazdaság jó teljesítményének köszönhető.
2013-ban a kiigazított adatok alapján 1,6 százalékkal nőtt a magyar gazdaság.
Pozsonyi Pál kiemelte, hogy 2014 utolsó negyedévében jól teljesített a külkereskedelem, valamint több szolgáltatási ág – szállítás, kereskedelem, vendéglátás, szállodaipar – is növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. A főként exportra termelő autóipar is növekedést könyvelt el, és összességében az ipar teljesítménye is bővült a mezőgazdaság mellett – tette hozzá.
2014-ben az első két negyedévben jelentős volt a gazdaság bővülése: január–márciusban 3,6, a második negyedévben pedig 3,8 százalékkal nőtt a GDP az előző év azonos időszakához képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint, majd a harmadik negyedévben kissé lassult a növekedés, 3,3 százalék volt.
A KSH a részletes adatait a GDP-ről március 6-án teszi közzé.
Az Európai Unió (EU) 28 tagállamában negyedéves alapon számolva 0,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) 2014 negyedik negyedévében az Eurostat előzetes adatai szerint.
Az uniós tagállamok közül Magyarországon volt a legnagyobb, 0,9 százalékos negyedéves növekedés. A második helyen Németország és Spanyolország áll, mindkét államban 0,7 százalékkal.
Mindemellett az elemzők várakozásait meghaladó mértékben, 2,9 százalékkal nőtt tavaly a román gazdaság is – derült ki a statisztikai intézet (INS) jelentéséből.
Csehországban tavaly két százalékkal nőtt a bruttó hazai termék, a negyedik negyedévi növekedés 1,3 százalékos volt.
Meglepően kedvezőnek ítélték a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által pénteken közzétett negyedik negyedéves GDP-adatot az MTI által megkérdezett elemzők.
Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint elsősorban azért múlta felül jelentősen az általuk várt 2,9 százalékot a tavalyi utolsó negyedéves növekedés, mert bár az ipari termelés csökkent év végén, az ipar hozzáadott értéke vélhetően növekedni tudott, amire már az előző években is volt példa.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője kommentárjában szintén kiemelte, hogy a várakozásoknál nagyobb mértékben nőtt a gazdaság. Úgy vélte, a piac azért számított mérséklődő növekedési ütemre, mert már magas volt a bázis – 2013 negyedik negyedévében is már 3,2 százalékkal nőtt a gazdaság –, és valószínűleg szerényebb lehetett a beruházások és a külkereskedelem dinamikája, illetve az ipari növekedés is visszafogottabb volt.