Évtizedes rekordra pörgött a kiskereskedelem

Utoljára 2004-ben volt példa ekkora növekedésre, mint tavaly – közölte az NGM.

VZ
2015. 02. 26. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most közölt számok megegyeznek a február elején publikált első becsléssel.

Tavaly decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene a KSH adatai szerint.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 2014. decemberben 907 milliárd forint volt, 34 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. 2014. decemberben az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 40 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 13 százalék pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.

Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom 81 százalékát az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 2,5 százalékkal nőtt, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 5,3 százalékkal volt több, mint 2013. decemberben.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene decemberben 7,4 százalékkal emelkedett 2013 azonos időszakához képest. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (13 százalék), az iparcikk jellegű vegyes- (8,2 százalék), a használtcikk- (7,2 százalék), a bútor-, műszakicikk- (6,5 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer- (5,7 százalék), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (0,7 százalék).

A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés (38 százalék) az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma decemberben nőtt, volumene 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai decemberben 2,2 százalékkal emelkedtek.

A KSH által közölt adatok éves szinten csak korlátozottan összehasonlíthatók, mivel 2013. július 1-jétől átalakult a dohánytermékek kiskereskedelmének szerkezete. A statisztikai hivatal az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmán belül a dohányáru-szaküzletek forgalmának megállapításához a korábbi mintavételes adatgyűjtésen alapuló becslés helyett a teljes körű dohányforgalmi adatokat használja.

A korábbi mintavételes adatgyűjtés KSH által közölt, kiigazítatlan adatok alapján készített becslése szerint tavaly a kiskereskedelmi forgalom 4,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.

Tavaly tízéves rekordot ért el a kiskereskedelmi forgalom, a tavalyinál magasabb növekedési ütemet utoljára 2004-ben mértek – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca szerint a KSH legfrissebb adatai alátámasztják, hogy a kiskereskedelmi forgalom másfél éve tartó növekedése tartós, amely annak eredménye, hogy egyre több pénz marad az embereknél.

A családi adókedvezmények révén például mintegy 197 milliárd forinthoz jutott tavaly csaknem kilencszázezer szülő, valamint a reáljövedelmek is 3 százalék felett bővültek. A javuló munkaerő-piaci helyzet, a kedvező inflációs folyamatok és a fogyasztói bizalom magas szintje szintén támogatta a növekedést 2014-ben – fejtette ki írásban a minisztérium.

Hozzátették: a forgalom erősödése a GDP alakulásában is visszatükröződik, az első három negyedévben 1,6 százalékkal nőtt a háztartások fogyasztása 2013 azonos időszakához képest.

Az NGM várakozásai szerint a bővülés a következő hónapokban is folytatódni fog, a bankok elszámoltatása és a devizahitelek lezárása pedig további tartalékot jelenthet az ágazat növekedésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.