Tartós növekedés várható az ipari termelésben

Az ipari termelés 2014 decemberében 7,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

HZS
2015. 02. 12. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Novemberhez képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás decemberben 1,7 százalékkal csökkent, ez szintén megegyezik az első becsléssel. A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint tavaly decemberben 4,6 százalékkal nőtt a termelés 2013 azonos hónapjához mérve. A múlt év egészében az ipari kibocsátás 7,6 százalékkal haladta meg az előző évit.

Az ipari export tavaly 9,8, decemberben 11,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. 2014-ben a teljes ipari értékesítés 60,8, a feldolgozóipari értékesítés 73,4 százaléka ment exportra. A múlt év egészében a feldolgozóipari export 9,9, decemberben 12,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipari kivitel több mint egyharmadát képviselő járműgyártás exportvolumene éves szinten az alágak közül a legnagyobb mértékben, 20,5 százalékkal nőtt. Július volt a tetőpont, amikor az iparág kivitele 32,0 százalékkal bővült, decemberben is 9,8 százalékos növekedést regisztrált a járműexport.

 

 

A második legnagyobb alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportértékesítése 2014-ben éves szinten 1,8 százalékkal emelkedett, decemberben pedig az alacsony bázisadatnak is köszönhetően 14,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az ipar belföldi eladásai tavaly 1,1 százalékkal, decemberben 0,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Tartós növekedés várható az ipari termelésben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint, mivel az összes rendelésállomány csaknem 19 százalékkal bővült decemberben éves szintet.

 

Az NGM szerint az ipari növekedés egészséges szerkezetét számos tényező mutatja; a 2014 decemberében 8,6 százalékkal bővülő feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben termelésbővülést regisztráltak, valamint azt, hogy tavaly az ipari termelés mindegyik régióban növekedett.

A feldolgozóipar belföldi értékesítése az év egészét tekintve 5,0, decemberben 6,1 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. A jelentősebb súlyú alágak közül az ipari termelés motorja, a feldolgozóipari termelés mintegy háromtizedét képviselő járműgyártás kibocsátása 11,1 százalékkal bővült. Az iparágon belül az alkatrészgyártás szakágazatainak növekedési üteme gyorsult, a közúti gépjármű gyártásáé lassult tavaly az utolsó hónapban. A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,1 százalékkal haladta meg egy évvel korábbit, mind a belföldi (5,6 százalékos), mind a külpiaci eladások (6,7 százalékos) növekedést mutattak.

A feldolgozóipari rangsorban harmadik alág, a feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó gép, gépi berendezés gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 23,7 százalékkal bővült, nagyrészt
a motor, turbina gyártása szakágazat kiemelkedő exportteljesítményének eredményeként. A szintén 11 százalékos súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának volumene 12,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 2014 decemberében 14,2 százalékkal nőtt 2013 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 2,1, az új exportrendelések 15,2 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány 18,8 százalékkal haladta meg a 2013. decemberit. Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2014. évi 5,1 százalékos bővülése – 2013-hoz viszonyítva – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,5 százalékos létszámnövekedés mellett következett be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.