Karácsony előtt jellemző látogatottságot tapasztaltak a legtöbb hazai nagyáruházban és bevásárlóközpontban szombaton. A nemzeti ünnep előtt megteltek a bevásárlóhelyek parkolói, a hipermarketekben tömött sorok várakoztak a pénztáraknál. Nem csupán a friss élelmiszerek fogytak jobban az átlagos napokhoz képest, hanem az iparcikkek kereskedőinél, a ruha-, műszaki és lakberendezési boltokban, drogériákban is sűrűbb volt a forgalom. Emellett a tavaszi szezon tipikus termékei, a kertészeti árucikkek iránt is nagy érdeklődést tapasztaltak a kereskedők a hétvége első felében. 30-40–50 százalékos leértékelésekkel, kuponokkal, vevőcsalogató programokkal készültek az áruházláncok és a plázák az elmúlt szombatra, az akciózásról az online boltok sem maradtak le. A megváltozott szabályokhoz igazodva a múlt hét végén jelentős alkalmi kedvezményekkel igyekeztek magukhoz csábítani, illetve megtartani a vásárlókat a kereskedők.
Tegnap óta vasárnaponként nem nyithatnak ki Magyarországon a nagyáruházak és a bevásárlóközpontok. A hét utolsó napján már csak a 200 négyzetméternél kisebb alapterületű boltok fogadhatnak vásárlót, amennyiben a pult mögött maga a tulajdonos vagy családtagja dolgozik. Továbbra is lehet költekezni vasárnap délelőttönként többek között a pékségekben, az újságárusoknál, a virágboltokban, illetve ezen a napon működhetnek a benzinkutak, a gyógyszertárak, valamint a kórházakban, pályaudvarokon, repülőtéren lévő üzletek. Nem vonatkozik a vasárnapi munkavégzés tilalma a különböző zenei és kulturális rendezvények területén működő kiskereskedelmi egységekre sem.
Ez azt jelenti, hogy a korlátozás nem veszélyezteti a turizmusban is jelentős szerepet játszó, főként hétvégéken megrendezett szabadtéri fesztiválokat, ezeken az eseményeken továbbra is árusíthatnak a kitelepült kereskedők a hét utolsó napján. Mentesülnek továbbá a kötelező vasárnapi pihenőnap alól a termelői piacok és a vendéglátóhelyek, illetve a szálláshelyek dolgozói.
A kereskedők arra számítanak, a többi napon meghosszabbított nyitva tartással, különféle vásárlói kedvezményekkel a lakossági fogyasztás miatt növekvő forgalmuk jelentős része megmarad az év hátralévő részében is. – A nemzeti ünnep miatt egyébként is zárva lettek volna vasárnap a kereskedelmi egységek, így az előző napi élénk kereslet emiatt is volt. A kötelező bezárás hatásait az elkövetkező hétvégétől lehet majd mérni – mondta lapunknak az egyik áruházlánc vevőszolgálatának munkatársa. Megjegyezte, vásárlóik többsége azt jelezte, alkalmazkodnak az új körülményekhez és azt tervezik, a hét más napjain fogják intézni beszerzéseiket, a legtöbben ugyanannál a láncnál, amelyhez már hozzászoktak.
Nagyobb veszteség érheti viszont az új nyitvatartási szabályok miatt például az éjjel-nappali boltokat, amelyekben ugyancsak megtiltotta a kereskedelmi törvény az éjszakai munkát az alkalmazottaknak. A nonstop üzletek már ma sem fogadnak vásárlókat 22 óra után, csak akkor, ha a tulajdonos úgy dönt, vállalja az éjszakai műszakot, mivel a dolgozóknak tilos lesz ebben a napszakban a pult mögé állniuk. Ez a lehetőség ugyanakkor kizárt azon hipermarketek esetében, amelyek eddig éjjel is látogathatók voltak.
Az új szabályok szerint azok a nagykereskedelemmel foglalkozó áruházak sem működhetnek vasárnaponként, amelyek nem csupán a vendéglátóhelyeket, kereskedelmi egységeket szolgálják ki, hanem a lakossági vásárlókat is. A hét utolsó napján zárva maradnak mostantól a Tüzép-telepek, illetve a kertészetek is, valamint több idegenforgalmilag látogatottabb területen se lehet majd friss árut kapni a 200 négyzetméternél nagyobb üzletekben, de a kötelező bezárás az iskolaszövetkezeteket is hátrányosan érintheti.
A diák munkavállalók és a közvetítők ugyanis elveszítik bevételük egy részét a változtatás miatt. – A tanulók az iskola mellett eddig általában három napot dolgoztak egy héten, ebből két nap szombat–vasárnap volt. Az új jogszabály miatt a diákmunkásoknak két hétköznapot is vállalniuk kell – mondta az InfoRádiónak a hét végén az Universitas iskolaszövetkezet vállalkozási igazgatója. Marosi Zoltán tájékoztatása szerint több ezer diák munkavállaló fordul meg a kiskereskedelemben, köztük a nagy áruházláncokban. Az igazgató úgy ítéli meg, a szervezetnek okoz majd bevételkiesést a vasárnapi zárva tartás, de a visszaesés mértékét még nem tudják felbecsülni.