A Skoda JS a megrendelést egyebek között annak alapján kapta, hogy a hetvenes és a nyolcvanas évek fordulóján Pilsenben gyártották a paksi atomerőmű mind a négy reaktorát, és a cseh cég végezte el Pakson felszerelésüket is – tette hozzá a szóvivő. „A korszerűsítést az tette szükségessé, hogy a nyolcvanas években az eredetileg orosz cég által szállított analóg rendszerről át kell állni a korszerű digitális rendszerre” – jelentette ki Stolár.
A Skoda JS jelenleg hasonló módon korszerűsíti a régebbi cseh atomerőmű, a Dukovany, négy atomreaktorának a biztonsági rendszereit. A változások legfőbb célja a atomreaktorok működési biztonságának növelése. A modernizáció egyben hozzájárul a reaktorok élettartamának a meghosszabbításához is – mutatott rá a cég közleményében.
A Skoda JS projektjének megvalósításában 80 százalékban cseh, húsz százalékban magyar cégek vesznek részt. A Skoda JS, amely az orosz OMZ-csoport tagja, tavaly közel 100 millió koronás nyereséget termelt. Tekintettel a megrendelések számára és értékére, a pilseni cég arra számít, hogy az idén bevétele és nyeresége is magasabb lesz a tavalyinál.