Komoly segítséget kapnak a görögök az oroszoktól

Kedden aláírják a megállapodást: Moszkva 3-5 milliárd eurót folyósít Athénnak.

kn
2015. 04. 18. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Spiegel német hírmagazin online kiadása szerint Moszkva 3-5 milliárd eurót utal át Görögországnak előlegként, amelyből Athén a Török Áramlat görögországi szakaszának építését finanszírozza majd.

A görög Sziriza kormánypártnak a tervezett megállapodás részleteit közelebbről ismerő illetékese azt mondta, hogy a pénz most komoly segítség Görögországnak, amely súlyos helyzetbe került az államadósság átalakításáról az EU-val elhúzódó tárgyalások miatt.

A Der Spiegel úgy tudja, hogy az előleget majd abból az összegből vonja le az orosz fél, amely Görögországnak jár az Európába irányuló szállítások utáni tranzitdíjért.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a Der Spiegel írásával kapcsolatban leszögezte: nem született megállapodás arról, hogy Oroszország 3-5 milliárd eurót adna előlegként Görögországnak. A szóvivő a Business FM rádióadónak azt mondta szombaton, hogy „nem volt ilyen megállapodás”. Peszkov szerint „Oroszország nem ígért pénzügyi segítséget, mert senki sem kérte”.

Indoklásként idézte Vlagyimir Putyin államfőt, aki az Aléxisz Cíprasz görög miniszterelnökkel április 8-án Moszkvában tartott megbeszélés utáni sajtóértekezleten kijelentette, hogy senki sem fordult segítségért Oroszországhoz. A görög miniszterelnök moszkvai látogatását megelőző napon a Kommerszant orosz gazdasági napilap egy név nélkül nyilatkozó orosz kormányzati forrást idézett, aki szerint Oroszország egyebek között hitelt ajánlhat fel Görögországnak. A lapértesülést még aznap sietve cáfolta Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter.

A görög miniszterelnökkel tartott megbeszélés utáni orosz elnöki sajtóértekezletről akkor beszámoló híradások szerint Vlagyimir Putyin viszont nemcsak azt mondta, hogy Görögország nem kért gazdasági segítséget Oroszországtól, de azt is, hogy lehet olyan helyzet, amelyben Moszkva nagy közös tervekre pénzt kölcsönözhet neki.

Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly december 1-jén, ankarai látogatásán jelentette be, hogy leállították a Déli Áramlat projektet, és ahelyett egy másik gázvezetéket építenek Oroszország és Törökország között. A megállapodáshoz később Görögország is csatlakozott. Az úgynevezett Török Áramlat évi 63 milliárd köbméter kapacitású lesz, 47 milliárd köbméter földgáz kerül Európába és 16 milliárd köbméter jut közvetlenül Törökországnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.