Nem volt jó görög pénzügyminiszternek lenni Rigában

Komoly bajba kerülhet Görögország. Ha nincsenek gazdasági reformok, nem kap hitelt sem.

CsP
2015. 04. 24. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nagyon kritikus hangvételű tanácskozás volt” – jelentette ki Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport vezetője az értekezlet után tartott sajtótájékoztatóján.

A Görögország finanszírozásának meghosszabbításáról február 20-án kötött euróövezeti megállapodás alapján Athén részletes reformjavaslatait április végéig kellett volna jóváhagynia a pénzügyminiszteri tanácsnak, azonban előterjesztés hiányában nem hozhatott döntést.

A pénzügyminiszterek „nyugtalanságukat” fejezték ki a Görögország és a hitelezők közötti tárgyalások vontatottsága és a sovány eredmények miatt, egyúttal az egyeztetések felgyorsítását szorgalmazták. Jeroen Dijsselbloem kiemelte: a két hónappal ezelőtt kötött megállapodás alapján azt remélték, hogy mostanra pozitív eredményekre és megegyezésre jutnak, de ettől még messze állnak a felek, túlságosan nagyok a nézetkülönbségek. Hozzátette mindazonáltal, hogy reményei szerint Athén és nemzetközi hitelezői nagyon gyorsan megállapodnak, és azt követően tárgyalhatnak a jövőről, egy harmadik mentőcsomagról.

„Mindnyájan tudjuk, hogy szorít az idő. Túl sok idő veszett el” – mondta Dijsselbloem, s egyúttal kizárta annak lehetőségét, hogy a hitelrészletet részleges reformokért cserébe részlegesen folyósítsák.

A görög pénzügyminiszter Rigában tartott sajtótájékoztatóján ugyanakkor arról beszélt, hogy az euróövezet és Görögország gyorsabban meg tudna állapodni, ha a nemzetközi hitelezők beleegyeznének a részleges folyósításba a reformok haladásától függően. Úgy fogalmazott, hogy kezdetektől fogva javasolták ezt a megoldást, de elutasításba ütköztek. Elismerve, hogy továbbra is nézetkülönbségek vannak a hitelezőkkel, meggyőződését fejezte ki, hogy gyorsan megállapodásra fognak jutni, mert nincs más választás.

Jánisz Varufákisz igyekezett cáfolni azokat az állításokat, miszerint egy helyben toporognak a tárgyalások az Európai Uniót képviselő bizottság, az Európai Központi Bank, valamint a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel. Kijelentette, hogy jelentős előrelépést értek el olyan témákban, mint a privatizáció, valamint az adórendszer, a bíróságok, a bürokrácia és a termékpiacok átalakítása. Hozzátette: az Eurócsoport ülésén egyetértettek abban, hogy fel kell gyorsítani a tárgyalásokat.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek legközelebb május 11-én Brüsszelben ülnek össze, de több euróövezeti tisztségviselő jelezte, hogy akkorra sem várható áttörés a megállapodás ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.