Idén az első negyedévben 98 új stabilitás megtakarítási számlát (smsz) nyitottak a bűnbánó adófizetők, amelyre összesen 7,1 milliárd forintot fizettek be – közölte a Magyar Nemzettel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A program 2013-as indulása óta összesen 708 kontót nyitottak, amelyre 44,9 milliárd forintot fizettek be. Idén eddig a számlanyitások száma jóval elmarad a korábbi negyedévek teljesítményétől, amikor rendre 166, 155, illetve 215 magánszemély döntött úgy, hogy hazahozza a pénzét. Az összegeket tekintve arányaiban ugyanakkor nincs túl nagy elmaradás, mivel korábban 8,5, 10,3, illetve 12,9 milliárd forintot helyeztek el átlagosan az ügyfelek a féltucatnyi kereskedelmi banknál igénybe vehető számlákon.
Tavaly átlagosan 62 millió forint landolt a számlákon, míg idén az első negyedévben átlagosan 72 milliót fizettek be az ügyfelek, vagyis bár kevesebben nyitottak számlát, arra több pénzt fizettek be. Érdekesség, hogy az SMSZ hét magyarországi pénzintézetnél – OTP, FHB, UniCredit Bank, Raiffeisen Bank, MKB, Erste Bank, Gránit Bank – érhető el, ugyanakkor a NAV azt közölte lapunkkal, hogy csak öt banktól kaptak adatokat.Megkerestük az érintett pénzintézeteket, hogy kiderüljön, felfüggesztették-e a szolgáltatást, vagy csak arról van szó, hogy két bank esetében nem érkezett új ügyfél az elmúlt három hónapban. Lapzártánkig nem kaptunk válaszokat a feltett kérdéseinkre.
Nem lehetnek teljesen nyugodtak azok, akik az állandósított adóamnesztia keretében hozták haza az adózatlan jövedelmüket. A konstrukció lényege, hogy a magánszemélyek által elhelyezett legkevesebb ötmillió forintos összeg származását és a közteherfizetést nem firtatja az adóhatóság, ha abból meghatározott feltételek mellett 5 évre államkötvénybe fektetik a pénzt. A bankoknak van ugyan adatszolgáltatási kötelezettségük, ám ez a számlatulajdonos azonosítása nélkül történik.
A gazdasági stabilitásról szóló törvény értelmében az SMSZ-re a magánszemély által befizetett összeg a befizetés időpontjában megszerzett, belföldről származó jövedelemnek minősül, azonban olyan rendelkezést nem tartalmaz a törvény, amelynek alapján a befizetés forrásául szolgáló jövedelem mentesülne az adókötelezettség alól. Ez a szabály annyiban mentesíti a befizetést teljesítő magánszemélyt az adózási és ahhoz kapcsolódó egyéb következmények alól, hogy a hatóságok a számlára befizetés puszta tényére nem alapozhatnak megállapítást, szankciót – közölte a NAV.
Abban az esetben azonban, ha az adóhivatal egy összegnek vagy jövedelemnek a befizetés időpontját megelőző létezését más módon bizonyítani tudja, erre az összegre vonatkozóan az adókötelezettséget megállapíthatja abban az esetben is, ha utóbb a magánszemély a stabilitási számlára befizette.Vagyis, ha az ügyfél nem elég körültekintően hozza haza külföldről az adózatlan jövedelmét, könnyen a NAV ellenőrei célkeresztjébe kerülhet.
A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény rendelkezése alapján a pénzintézet köteles egyes jól meghatározott ügyletek esetében az ügyfelet azonosítani és személyazonosságának igazoló ellenőrzését elvégezni, továbbá a szükséges lépéseket megtenni. A NAV szerint az SMSZ-re való befizetés büntetőjogi amnesztiát nem eredményez. A megtakarítási számla egyik nagy vonzerejét az idősávos adókulcs jelenti. Ha valaki az első három évben kiveszi pénzét a számláról, a kamatadó kétszeresét fizeti, ezt követően azonban a kulcs a harmadik-negyedik évben megegyezik az adott évre vonatkozó kamatadó mértékével, amely jelenleg 16 százalék. Amennyiben pedig a kifizetés a negyedik vagy az ötödik évben történik, már csak 8 százalékkal kell a tőke és a hozam után adózni, az ötödik évtől pedig az összeg adómentessé válik, sőt a mindenkori állampapírhozamokkal kamatozik.