Czibere Károly a Kiút a szegénységből konferenciasorozat rendezvényén emlékeztetett arra, a közfoglalkoztatottak száma már eléri a 200 ezret, és tavaly 230 milliárd, az idén pedig 270 milliárd forintot biztosítottak a költségvetésben közfoglalkoztatási programokra. Az államtitkár a 2016-os költségvetés tervezésére utalva úgy fogalmazott, „az ideinél is jelentősebb növekedés van tervbe véve (...), jövőre a GDP egy százalékának megfelelő szintet fogja elérni, és azt meg is haladja a közfoglalkoztatási kiadások szintje\". Arról is beszélt, hogy szakmailag nem tartja jónak az alapjövedelem intézményét, mert annak szerinte a munkavállalással szembeni, ellenösztönző hatása van. Közölte, a munkavégzés az emberi méltóság fontos garanciája, és az önbecsülésnek, az önmegvalósításnak, az értékteremtésnek a fontos eszköze; szerinte ez az a filozófiai alaptétel, amely miatt az alapjövedelem nem helyeselhető.
Czibere Károly azt hangoztatta, a társadalmi felzárkózás nem képzelhető el a foglalkoztatás növekedése nélkül, az alapvető cél az, hogy minél többen tudjanak munkát vállalni az elsődleges munkaerőpiacon. Ma 400 ezerrel többen dolgoznak, mint öt évvel ezelőtt, és a foglalkoztatottak száma megközelíti a 4,2 milliót, a munkanélküliségi ráta pedig a 7 százalékot – mondta. Arra is felhívta a figyelmet: fontos, hogy azok számára, akik nem tudnak az elsődleges munkaerőpiacra belépni, közösségi foglalkoztatási formák álljanak a rendelkezésükre, így például a közfoglalkoztatás. Az államtitkár azt mondta, a közfoglalkoztatás nem cél, hanem olyan eszköz, amely az átmenetet segíti a „segélyezettségből\" az elsődleges munkaerőpiacra.
Czibere Károly a közfoglalkoztatást jövedelempolitikai és szegénységenyhítő eszköznek nevezte, amelynek fontos céljai közé tartozik a foglalkoztathatóság és a munkavégző képesség fenntartása.
Arról is szólt, a közfoglalkoztatás ösztönző rugalmasságát fenn kell tartani azért, hogy az így dolgozók tovább tudjanak lépni az elsődleges munkaerőpiacra. Az államtitkár azt hangoztatta, hogy a szolidaritás minden társadalompolitika alapja, ebből következik a szociális biztonság követelménye, az pedig olyan alapvető érték, amelyből minden társadalompolitikai eszközrendszert le lehet mérni. Hozzátette: a szociális biztonság első számú eszköze a foglalkoztatás, a munkahelyteremtés.