Tovább nőttek az átlagkeresetek

Februárban 3,4 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz képest a legalább öt embert foglalkoztató vállalkozásoknál és költségvetési intézményeknél, valamint a nonprofit szférában – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MNO
2015. 04. 21. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közfoglalkoztatottak nélkül számolt átlagkereset 2,6 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakinál, a versenyszférában 3,3, a költségvetési szerveknél 0,7 százalékkal nőtt.

Több hónapja változatlan a trend: nőnek a bruttó bérek, a nettó keresetek és a reálkeresetek is, miután az infláció 1,2 százalékos mínuszban van – mondta Czomba Sándor, az NGM munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán a legfrissebb adatokat kommentálva. Az államtitkár hangsúlyozta: elsősorban a gazdasági növekedés van jótékony hatással a keresetekre.

A fogyasztói árak 1,0 százalékos februári éves csökkenésével számolva a reálkeresetek éves 4,4 százalékkal nőttek a nemzetgazdaság egészét tekintve, és 4,3 százalékkal a vállalkozásoknál a közfoglalkoztatottak nélkül. A vállalkozások 3,6 százalékkal több foglalkoztatottat alkalmaztak, mint tavaly februárban.

A rendszeres, prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli keresetek 0,3-0,4 százalékponttal kevésbé emelkedtek, mint a keresetek.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél 234 ezer forint volt.

A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (480 ezer forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (143 ezer forint).

A költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 183 ezer ember – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült, összege átlagosan 10 300, illetve 9300 forint volt.

 

Január–februárban nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 154 000 forint volt, a kereseteket terhelő járulékok és a személyi jövedelemadó-szabályok változatlansága miatt a bruttó keresetekével azonos mértékben, 3,7 százalékkal emelkedett. 2015-ben a családi kedvezmény igénybevételének szabályai csak kismértékben változtak, ez számottevő hatást nem gyakorolt  a nettó keresetek átlagindexében. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 160 700 forintra becsülhető – közölte a KSH.

Az alkalmazásban állók létszáma 2 millió 856 ezer volt, 53 ezerrel több az egy évvel korábbinál. A közfoglalkoztatottak nélkül 2 millió 686 ezren dolgoztak, 84 ezerrel többen az egy évvel korábbinál. A vállalkozásoknál 1 millió 892 ezren dolgoztak, 3,8 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.