Akik eddig nem értették pontosan, miért tiltakoznak európai polgárok milliói az unió és az Egyesült Államok között nagyrészt titokban tárgyalt befektetési és szabad kereskedelmi egyezmény (TTIP) ellen, azoknak elrettentő példát mutat a verespataki aranybánya kitermelési jogait birtokló kanadai cég, amely a múlt héten beleperelte Romániát elmaradt haszna miatt. A Gabriel Resources Ltd. azért citálta a román államot egy nemzetközi bíróság elé, mert számításai szerint 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt nyerhetett volna ki ciántechnológia alkalmazásával Verespatakon, ezt azonban a környezetvédelmi és civil szervezetek megakadályozták.
A cég múlt hét szerdán indította el az eljárást, mivel korábban meglehetősen furcsa körülmények között megszerzett kitermelési koncesszióját nem tudta érvényesíteni, és a verespataki lakosok egy része sem hajlandó elköltözni otthonából. A keresetben nem szerepel az az összeg, amelyet a cég Romániától követel, ebből arra lehet következtetni, hogy ők továbbra is azt szeretnék elérni, hogy megvalósuljon a beruházás. Egy amerikai bíróság előtt a nagyvállalat állítja, hogy „elkötelezett a verespataki környezetvédelmi és kulturális örökség megóvása mellett", a bányászat megkezdésére azonban éppen azért nem kapott jogot, mert a ciántechnológia akár száz évig tartó környezetrombolást okozhat. A Gabriel Resources Ltd. hozzávetőleg 40 négyzetkilométeren végezne kitermelést, és legalább 16 négyzetkilométernyi területen okozna rombolást. A festői szépségű településen és környékén több templom, temető és egy ókori római vár is veszélybe kerülne. A kitermelés ellen korábban a magyar kormány is tiltakozott, egyebek között a 2000. évi tiszai ciánszennyezés katasztrofális pusztítására hivatkozva.
A trianoni békediktátumig Magyarországhoz tartozó, akkor még felerészben magyarlakta településen alkalmazandó ciántechnológiás eljárást számos nemzetközi és magyar szervezet is elítélte. Kanadában azonban engedélyezett a cianidos kitermelési technológia, a Gabriel Resources ezért jó eséllyel nyerhet a nemzetközi bíróságon, és akár busás kártérítést is megítélhetnek neki. A környezetvédelmi szempontokat védők ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a Tisza szennyezését okozó cianidos eljáráshoz képest közel negyvenszeres mennyiségű mérgező anyaggal dolgozna a bánya, amely egy üzemi baleset vagy szivárgás esetén beláthatatlan természeti károkat okozna. Verespatakon ráadásul egy zagytározó is maradna, amely évtizedekig kockázatot jelentene a környező területekre. A tervet a román lakosság többsége elutasítja, a román képviselőház internetes oldalán korábban közzétett felmérés azt mutatja, az ellenzők és a támogatók aránya 30:1.