Nehéz helyzetbe kerültek a magyar tejtermelők azután, hogy az Európai Unióban megszüntették a kvótarendszert: így még több külföldi tej és tejtermék ömlik a magyar piacra. Ráadásul az orosz embargó bevezetése kétszeresen is hátrányos a hazai termelőknek, hiszen más uniós tagállamok számára többmilliós támogatási csomagot szavazott meg nemrég a közösség.
Ilyen körülmények között a magyar termelők alig tudnak versenyezni az uniós konkurenseikkel, de tovább rontja a helyzetet, hogy a tejpiacon továbbra is nagyon magas az áfacsalások száma.
Portálunk megkeresésére Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke elmondta: a hazai piacon máris látszik a kvótarendszer eltörlésének hatása, mellyel korábban megpróbálták megelőzni a túltermelést.
Mikor az előző uniós költségvetési ciklus elkezdődött, már minden tagállamban tisztában voltak azzal, hogy 2015-től a tejkvótarendszernek vége, ezért több intézkedést is foganatosítottak. Egyrészt növelték a tejtermelést, Hollandia például 20 százalékos emelkedést célzott meg, aminek a felét máris teljesítették. A második lépés az volt, hogy az így keletkező többlethez a tejipart is fejlesztették.
Magyarországon az elmúlt 4-5 évben sokat fejlődött a tejágazat, elsősorban a tejtermelők ruháztak be nagyon sokat az ÁTK-pályázatok segítségével. Azonban a nagyvállalati formába tartozó tejfeldolgozók alig kaptak valamilyen támogatást (a mostani költségvetési ciklusban ez már nem is lehetséges számukra), ezért a tejtöbbletes időszakokat a termelők nagyon nehezen vészelik át – szögezte le a szakértő.
Mélykuti Tibor hangsúlyozta, hogy ezekkel a beruházásokkal a tagállamok elsősorban az unión kívüli piacot – különösen Ázsiát – akarták megcélozni. A kínai piac viszont elmaradt a várakozásoktól, sőt az orosz embargó miatt új piacokat kellett keresni az uniós tejnek. Ezért ma az európai piacokon próbálják levezetni a többletet, ami súlyosan érinti Magyarországot.
A szakember ennek szemléltetésére jelezte: Magyarországon az ipari nyerstejtermelés 1,2-1,3 milliárd kilogramm évente, ebből az elmúlt években nagyjából 300 millió kilogramm ment ki feldolgozatlan formában külföldre, ugyanis az exportár 10-20 forinttal meghaladta a hazai felvásárlási árat. Napjainkra viszont olyan helyzet állt elő, hogy a magyarországi termeléssel nagyjából megegyezik az a tejmennyiség, ami a hazánkba áramló tejtermékekhez szükséges.