A magyarországi lakásállomány elöregedőben van, az átlaglakás közel ötven éve épült. Nem biztató jel az sem, hogy az elmúlt években a kiadott új építési engedélyek száma történelmi mélyponton volt. A csökkenés 2014-ben megállni látszott, 2015 első negyedévében pedig már 44 százalékos volt a növekedés az előző év azonos időszakához képest. Viszont a kiindulópont nagyon alacsonyan volt, az emelkedés csak ahhoz képest jelentős.
Az ország egyes régiói között nagy az eltérés. Negyven év körüli átlaggal Budapest agglomerációjában, Győr-Moson-Sopron megyében, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legfiatalabb a lakásállomány, Tolna, Békés és Nógrád megyében pedig a legidősebb, 50 év feletti átlaggal – derül ki az Otthontérkép elemzéséből. Az átlagok közötti tíz év különbség elsőre nem tűnik soknak, de ha a helyzetet közelebbről vizsgáljuk, már azt látjuk, hogy a kistérségek közötti eltérések jóval jelentősebbek.
A lakások korával az ingatlanárak erősen összefüggnek, de nem mindenhol ugyanúgy. A legerősebb kapcsolatot Pest megyében lehet mérni. Itt fejlettebb területeken közel 10 százalékkal drágábbak az új ingatlanok, viszont négyzetméteráruk is közel 40 ezer forinttal magasabb a régebbiekénél – mondja Fodor Szabolcs, az Otthontérkép elemzője.
Országosan a legfiatalabb lakásállománnyal rendelkező tíz régió közül hat Pest megyében, méghozzá a budapesti agglomerációban helyezkedik el. A pálmát a veresegyházi kistérség viszi, ahol 1990 után épült az ingatlanok csaknem fele, s Érd és Dunakeszi környezetében is 35-40 százalékos ez az arány. Az újonnan épült hajlékok nagy számának köszönhető, hogy a siófoki és hévízi kistérség is az első tízbe került. Magyarország keleti részéről felfért a listára Hajdúszoboszló és Nyíregyháza környéke.
A legidősebb lakásokat a Bács-Kiskun megyei bácsalmási kistérségben találjuk, ahol nagyjából fordított a helyzet, mint a szerencsésebb mutatókkal büszkélkedő helyeken: a térség lakóingatlanjainak mintegy fele a második világháborút megelőzően épült, és mindössze 4,5 százalékát húzták föl 1990 után. Baranya megye három kistérséget adott a legidősebb lakásállománnyal rendelkező tízes listához, Békés, Csongrád, Tolna, Vas, Somogy és Veszprém megye pedig egyet-egyet „delegált”.