2014. július végén az államháztartás központi alrendszerének deficitje 851,4 milliárd forintot tett ki – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményéből. A két év azonos időszaka közti különbség elsősorban az uniós források eltérő alakulásából fakad. A fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételei 276,9 milliárd forinttal maradtak el az előző évi bevételektől, mely egyrészt az évenként változó elszámolások különbségéből ered, másrészt pedig az Európai Bizottság által vizsgálat alá vont és egyeztetés alatt lévő tételek következménye, mely utóbbiak a pénzforgalomban később realizálódnak. Ez azonban az uniós módszertan szerinti egyenleget nem befolyásolja, tekintve, hogy az év végéig esetlegesen meg nem érkező, de a Bizottságtól jogosan igényelt összegek bevételként elszámolhatók. A szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásai 170,2 milliárd forinttal haladták meg az előző évi kiadásokat, ami a felfutó kifizetéseknek köszönhető.
A 2015. július havi deficit 70,8 milliárd forintot tett ki, szemben az előző évi 37,7 milliárd forintos hiánnyal. Az eltérést főként a fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételeinek az előző év júliusához viszonyított jelentős elmaradása okozta, melyek azonban később elszámolásra kerülnek. Ezzel szemben az előző év júliusához képest lényegesen magasabban alakultak a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a jövedéki adóból, a személyi jövedelemadóból, valamint a szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek.
A 2015. évben is – hasonlóan az elmúlt évekhez – a kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása miatt a hiány nagyságának lefutása nem időarányos: az év első felében a kiadások meghaladják a bevételeket. Az uniós módszertan szerinti 2015. évi hiánycél továbbra is a GDP 2,4 százaléka.
A központi költségvetés július végi halmozott bevételei az előző év azonos időszakához képest 59,9 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak, melynek hátterében elsősorban a fejezeti kezelésű előirányzatok lényegesen elmaradó uniós bevételei állnak. Emellett kisebb összegben teljesültek a költségvetési szervek bevételei, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, valamint a kamatbevételek is.
A központi költségvetés július végi halmozott kiadásai 137,2 milliárd forinttal teljesültek alacsonyabb összegben, mint az elmúlt év azonos időszakában. A két év azonos időszakának összehasonlítását befolyásolta az a tény is, hogy tavaly május végéig került sor a helyi önkormányzatok adósságkonszolidációja keretében 68,6 milliárd forint törlesztési célú támogatás kifizetésére. Mindezen felül elmaradtak az előző évitől a garancia és hozzájárulás a társadalombiztosítási ellátásokhoz, a helyi önkormányzatok támogatása, a lakásépítési támogatások, a társadalmi önszerveződések támogatása, a kezességérvényesítés kiadásai, a hozzájárulás az EU költségvetéséhez, valamint az egyéb kiadások is.