Úgy nyilatkozott a nemzetgazdasági tárca adóügyi helyettes államtitkára a Napi Gazdaság tegnapi számában, a kormányzat már dolgozik azon, hogy be lehessen kötni a cégek számlázórendszereit is az adóhivatalhoz. Pankucsi Zoltán szerint a módszer lehetővé tenné a legtöbb csalás felszámolását. A lapnak arról beszélt, hogy az adózás rendjét meghatározó mostani jogszabályt január elsején egy másik váltja fel, az új törvény alapvető változásokat hoz majd.
Számításai szerint tavaly több mint háromszázmilliárd forinttal emelkedett a közkasszába forgalmi adó címén befolyó összeg, a növekmény legalább fele, 180-190 milliárd az online gépek használatának előírásából, a feketegazdaság visszaszorításából származhatott. A helyettes államtitkár az étel- és italautomaták piacáról elmondta, a készülékeket a törvény előírása nyomán az év elején be kellett jelenteni az adóhivatalhoz. Hozzátette, a következő lépés az lesz, hogy ezekbe a gépekbe is olyan egység kerül, amely összeköti az automatákat az adóhatóság adatbázisaival. A tisztulást szerinte idén tovább fokozhatja, hogy az év eleje óta üzemel a közúti áruszállítást ellenőrző rendszer, vagyis az ekáer.
– Az, hogy a vállalkozásokat bekötik az adóhivatalhoz, egyáltalán nem új keletű ötlet. 2009-ben az Európai Bizottság által kiadott úgynevezett zöld könyvben már volt szó róla. Ott azonban egy átgondolt, tanulmányokon, elemzéseken alapuló rendszerről írtak. A tegnap bejelentett nem az – mondta lapunknak Vadász Iván okleveles adószakértő.
A Magyar Adótanácsadók Egyesületének alelnöke szerint az adóhivatalhoz rengeteg elektronikusan beküldött információ érkezik már most is, amit képtelenek feldolgozni. A töméntelen adatot csak megfelelő programokkal lehet értelmezni, ilyen egyelőre nincs.
– Az online pénztárgépek megjelenése előtt már bevezették, hogy ha egy vállalkozásnak kétmillió forintnál több áfát kell fizetnie egy elszámolási időszakon belül, akkor ezt kötelező jeleznie elektronikusan is. Ennek a rendszernek az eredményességéről azonban még nem hallottunk semmit, nem összesített a tárca. Elvárható lenne, hogy csak egy ilyen tanulmány után kezdjenek az új szabályok bevezetésébe. Ehelyett a vállalkozásokat piszkálják, újabb adminisztrációs terhet róva rájuk. Mindez konkrétumok nélkül, csak furcsa bejelentésből derül ki – mondta el Vadász Iván.