Papíron az alap éppen az ilyen helyzetekre született: ha az illetőt foglalkoztató nagyvállalat bezár, az EU-n kívülre költözteti a termelését, illetve ha globális válság üti fel a fejét, olvasható az Európai Bizottság oldalán. Az alap ilyenkor segít az elbocsátottaknak új munkahelyet találni vagy vállalkozást indítani – képzésekkel, tanácsadással, mentorálással, vállalkozásösztönzéssel.
Mindez korábban csak akkor volt érvényes, ha a változások legalább ötszáz főt érintenek – az adott vállalat beszállítóival egyetemben –, de újabban kevesebb érintett esetén is felhasználható már az alap, csak részletesen, érvekkel alátámasztva meg kell indokolni az igényt. A kérelmet ugyanakkor nem a cégek, hanem egy-egy tagállam nyújthatja be, a program költségeinek hatvan százalékát pedig megfinanszírozza az alap. Így elviekben remekül kiegészítené az EU strukturális és beruházási alapjainak működését, különös tekintettel a Magyarországon közkedvelt Európai Szociális Alapra (ESZA).
Az EGAA-hoz 2007 óta 139 kérelem érkezett, magyar egyetlenegy sem volt köztük, holott a jelentés szerint például 2013-ban az akkori, szigorúbb elbírálás mellett is több mint tizenötezer elbocsátott munkavállalónak nyújtott támogatást az alap, összesen 73,5 millió euró értékben, azaz egy érintettre 4681 euró, mintegy 1,5 millió forint támogatás jutott. Magyarországon pedig – sokszor a program kritériumainak abszolút megfelelő módon – csoportos létszámleépítéssel 2007 és 2014 között csaknem százötvenezer embert bocsátottak el, és ebbe még bele sem számították azokat, akik közvetetten, például beszállítóként vesztették el megélhetésüket egy-egy gyár bezárásával.
Bár az egész közép- és kelet-európai régió erősen alulreprezentált, mi valahogy még akkor sem kértünk ebből a pénzből, ha más térségbeli tagország igen. Ilyen volt például a romániai nagy Nokia-leépítés, amelynek során a románoknak sikerült mintegy 1400 munkás képzéséhez vagy vállalkozásindításához mintegy 2,9 millió euró támogatást szerezniük – ezzel megfinanszírozva egy 4,5 milliós programot –, míg Magyarország nem élt ezzel a lehetőséggel, amikor a komáromi Nokia-gyárat bezárták, inkább költségvetési forrásokat használtak fel erre a célra.