Ismét eséssel zártak a kínai piacok

Nem bizonyult meggyőzőnek a jegybank döntése a kamatok csökkentéséről.

MTI
2015. 08. 26. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tőzsdék szerdai zárása után a kínai jegybank bejelentette, hogy rövid távú refinanszírozási hitelt nyújt a kereskedelmi bankoknak 140 milliárd jüan (19,01 milliárd euró) értékben, átlagosan 2,3 százalékos kamattal.

A sanghaji tőzsde fő indexe, a Shanghai Composite 38,59 ponttal, 1,30 százalékkal 2927,29 pontra csökkent a szerdai zárásra. Széles sávban, 2850,71 és 3092,04 pont között mozgott, mélypontján 3,83 százalékos mínuszban, napi maximumán pedig 4,28 százalékos pluszban állt.

A második legnagyobb kínai tőzsde, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Composite Index 298,22 ponttal, 2,92 százalékkal 9899,72 pontra süllyedt. A mutató a 4,14 százalékos mínusz és 3,54 százalékos plusz közötti sávban szóródott a nap folyamán.

A Sanghajban és Sencsenben jegyzett háromszáz legnagyobb társaság CSI–300-as indexe 17,23 ponttal, 0,57 százalékkal 3025,69 pontra esett. Napi mélypontján 2,99 százalékos veszteséget mutatott, a csúcspontján pedig 4,92 százalékos nyereségben állt.

Mindhárom index záróértéke már az ötödik egymást követő kereskedési napon esett, és az utolsó nyereséges, múlt hét szerdai záráshoz képest 23 százalék közüli mértékben csökkent.

Hongkongban az irányadó mutató, a Hang Seng 324,57 ponttal, 1,52 százalékkal 21 080,39 pontra esett a szerdai zárásra. A hongkongi index kedden kismértékben, 0,72 százalékkal emelkedett, de azt megelőzően utoljára augusztus 13-án tudott nyereségben zárni. A tizennyolc augusztusi kereskedési napból csak négy alkalommal emelkedett, mindannyiszor kis mértékben, 0,43 és 0,73 százalék közötti sávban.

Európában kedden nagy nyereségben zártak a tőzsdék, sőt a jó hangulat New Yorkban is majdnem zárásig kitartott, de végül mindhárom vezető index mínuszban járt, ami azt jelzi, hogy gyorsan kifutott a kínai központi banknak a kamatok és a kötelező tartalékráta csökkentéséről hozott döntésének hatása, számos befektető kétségbe vonta, hogy a jegybanki döntések valóban elégségesek a gyengén teljesítő gazdaság felpörgetéséhez.

„Még nincs vége. Bár a kínai jegybank pénzpolitikai döntései tegnap segítettek megnyugtatni a kedélyeket, a világ pénzpiacain továbbra is erős a fenyegetettség érzése” – vélekedtek szerdán a Commerzbank, a második legnagyobb német bank elemzői.

Augustin Eden, az Accendo Markets brit brókercég szakértője arra számít, hogy a héten erős árfolyamkilengések lesznek a piacokon.

Ha a kínai pénzpiacokon és a reálgazdaságban tapasztalható nehézségek súlyosbodnak, a kormány pedig nem lesz képes változtatni a helyzeten, súlyos pénzügyi és gazdasági összeomlás következhet be. Jelenleg ez a legnagyobb kockázat a világgazdaságra és a piacokra nézve – mondta Christophe Donay, a Pictet Wealth Management nevű genfi székhelyű pénzügyi tanácsadó cég vezető elemzője.

Ronald Wan, a Partners Capital International nevű hongkongi brókercég elemzője arra figyelmeztetett, hogy a bizalom sérült meg, erősödnek a kételyek a már elfogadott kínai döntések hatékonyságát illetően, és a piacok eladási nyomás alatt maradnak, bármit tegyen is a kormány.

Általános vélemény szerint a jegybanki lépések nem elégségesek a gazdaság fellendítéséhez, a beruházások és a fogyasztás ösztönzéséhez, a kínai kabinetnek kell erőteljes lépéseket tennie a költségvetés lazításával és a kiadások növelésével.

El kell oszlatni a túlzott pesszimizmust, és helyre kell állítani a befektetők bizalmát. A következő hetekben és hónapokban újabb gazdaságösztönző intézkedéseket kell tennie a kínai vezetésnek – hangoztatta Frederic Neumann, az HSBC befektetési bankcsoport ázsiai elemzőrészlegének egyik vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.