Megújult a sugárterápiás központ Debrecenben (x)

Bővült a sugárterápiás ellátások lehetősége a Debreceni Egyetem Onkológiai Klinikáján egy olyan új, európai uniós támogatással vásárolt lineáris gyorsító révén, amellyel nagy pontosságú speciális technikák is elvégezhetők. A debreceni Onkológiai Klinika Sugárterápia Osztályán ezzel négyre nő a lineráris gyorsítók száma, és a legnagyobb vidéki sugárterápiás központ jön létre hazánkban.

2015. 08. 31. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 824 millió forintos támogatással beszerzett új műszer a legkorszerűbb technikát képviseli. Lehetővé teszi a test koponyán kívüli részének úgynevezett sztereotaxiás (sugársebészeti) kezelését az eddig sugárterápiával nem kezelhető betegcsoportok esetében is. A modern készülékkel a tumorra leadható sugárdózis növelhető az ép szövetek sugárterhelésének csökkentése mellett, így a kezelés hatékonysága fokozódik, a mellékhatások, valamint a szövődmények pedig csökkennek.

A berendezés lehetőséget teremt kis térfogatban nagy dózisú kezelések kivitelezésére, amely során a korábbinál akár háromszor nagyobb dózisban válik lehetővé a beavatkozás és lényegesen kevesebbszer is indokolt. Így a hetekig vagy hónapokig elhúzódó kezeléssorozat akár 2-3 alkalomra is rövidülhet. A hagyományos lineáris gyorsító esetén nagyobb dózis leadása hosszabb kezelési időt eredményezne, ám az újfajta készülék simító szűrő nélkül is képes működni, ezáltal a kezelések időtartama nem növekszik.

Az Elekta gyártmányú, Versa HD típusú készülék képvezérelt kezelések végzésére alkalmas, vagyis a sugárkezelés előtt kép készíthető a beteg kezelt testrészéről a besugárzáskor használt nagy energiájú sugárnyalábbal, majd az így kapott képet a tervezőrendszer által rekonstruált képhez hasonlítva határozható meg a megfelelő testhelyzet. A készülék diagnosztikus képminőségű sorozatfelvételek készítésére is alkalmas egy speciális CT segítségével, amelyből ugyancsak a beteg fekvésének helyes pozíciója számítható ki. Az úgynevezett képvezérelt technika (IGRT: Image Guided Radiotherapy) a kétféle képkészítési eljárással végzett ellenőrzés révén segíti a milliméter pontosságú testhelyzet megvalósítását, így az ép szövetek védelmét. A kezelőasztal távvezérléssel a szokásos három eltolási irányon túl, további három irányba forgatható.

A nagy dózisteljesítményű besugárzással tehát nagyobb sugárdózis rövid idő alatt adható le, ezáltal a betegellátási idő és a mellékhatások is csökkennek, javulnak a gyógyulási esélyek és magasabb életminőség lesz elérhető.

Projektazonosító: TIOP-2.2.6-12/1A-2013-0009
Projekt címe: Onkológiai centrum fejlesztése Debrecenben
Támogatás összege összesen: 824 522 370 forint

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.