A frissen felfedezett Zortól mindössze néhány tucat kilométerre található az izraeli Leviatán gázmező, melyet még 2010 decemberében fedeztek fel, és az egyiptomi mező lehetséges méretének mintegy kétharmadát teszi ki. A jeruzsálemi kormány bízott benne, hogy ezzel ők is beszállhatnak a közel-keleti energiajátszmába, de az Eni keresztülhúzta számításaikat. A Zor – ha elkezdődik a kitermelés – simán kiválthatja kis túlzással az összes környékbeli lelőhelyet, Egyiptom pedig gáznagyhatalommá válhat a térségben. Ehhez viszont rengeteg feltételnek kellene teljesülnie, a folyamat pedig ezek megvalósulása esetén is évekre nyúlhat.
Az Eni egyelőre csak az első kalkulációkat hozta nyilvánosságra a földgázmező méreteiről, arról viszont nincs hír, hogy mi áll az Egyiptommal megkötött koncessziós szerződésében. A tulajdonos bizonyosan az állam, az Eni pedig a kitermelésért cserébe fizet – hogy mennyit, az hétpecsétes titok. Akárhogy is legyen, a felszínre hozott energiahordozóból biztos, hogy futja majd exportra is a saját felhasználás mellett. A növekvő méretű lakosság ellátásával küszködő, a kevés megművelhető mezőgazdasági területtel sáfárkodó országnak jókor jött a feltárás. Ráadásul az arab tavasz által megrogyasztott Egyiptom néhány éve behozatalra szorul földgázból, ami komoly összeget emésztett fel a büdzséből, ezt a kiadást is megspórolhatja, ha beindul a kitermelés.
Ellentmondásosnak tűnhet, de éppen a felszínre hozásra váró gáz beharangozott, bődületes mennyisége okozhat problémát. Dr. Molnár László, az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület főtitkára portálunknak kifejtette, hogy az Észak-Afrikát átszelő, Tunéziát és Dél-Olaszországot, illetve Marokkót és Spanyolországot összekötő MEG (Maghreb Europe Gas Pipeline) vezetékei jól kihasználtak, folyamatosan szállítják rajtuk keresztül a gázt, és nem valószínű, hogy meg tudnának birkózni újabb, több tíz milliárdos plusz mennyiséggel. Ha feltesszük, hogy Egyiptom európai piacra (is) szeretné kínálni a nyersanyagot, akkor figyelembe kell venni, hogy a kontinens éves szinten jelenleg mintegy 500 milliárd köbméternyi földgázt fogyaszt, az igénye viszont csökken. „Ki lenne a vevő így? Szintén megfontolandó, hogy ha ezt az óriási mennyiséget el akarnák juttatni hozzánk, minden valószínűség szerint új csövet kellene építeniük. Egy ilyen hatalmas beruházáshoz viszont rengeteg tőkére és nagy bátorságra van szükség, ráadásul a gázárak most igen nyomottak” – ecseteli a felmerülő nehézségeket Molnár.