Két évvel a magyar postai szolgáltatást szabályozó törvények uniós jogharmonizációja – azaz a piac liberalizációja – után kihívója akadhat a Magyar Postának: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) lapunk megkeresésére közölte, hogy kiadták az „egyetemes helyettesítő szolgáltatás nyújtására\" vonatkozó engedélyt a City Mail Hungary Kft. nevű társaságnak. A döntés értelmében csak a cégen múlik, hogy mikor jelenik meg a fogyasztók előtt, ami egyszersmind komoly érvágást jelenthet a bő harmincezer embert foglalkoztató állami postának.
Hazánk 2013. január elsejével léptette hatályba az új postatörvényt, amely összhangban az európai uniós előírásokkal immár nemcsak a nagyobb küldemények piacán engedi egyéb szolgáltató megjelenését, hanem a legfeljebb ötvengrammos levélküldemények szállításánál, kézbesítésénél is. Ez ugyanakkor igen jelentős veszélyt jelent a Magyar Postára nézve. Egy új belépő elméletileg megteheti ugyanis, hogy „mazsolázzon\" a hazai piacon, és csak a nagy nyereséggel kecsegtető térségekben – a fővárosban és az agglomerációban, esetleg a megyeszékhelyeken – jelenjen meg. Ezek a régiók nemcsak a nagy lakosságszám és az aránylag kicsi terület miatt jelentenek nagy üzletet, hanem azért is, mert a különböző távközlési vagy közüzemi szolgáltatók központjai is itt találhatók. Ezen társaságok számlalevelei havonta több millió küldeményt jelentenek. Az állami posta mint egyetemes szolgáltató ugyanakkor köteles fenntartani a napi szintű küldeménykézbesítést a kisebb városokban, falvakban is. Azaz ha egy új versenytárs lefölözi a küldeménypiacot, úgy a kieső hasznot kizárásos alapon adóforintokból kell pótolni.
A City Mail Hungary már egy ideje próbálkozik az NMHH-nál az engedélyek megszerzésével. A társaság kérelmét idén áprilisban elutasította a hatóság, mivel az több kritériumnak nem felelt meg: hiányoztak a megbízható – Budapest teljes közigazgatási területén kézbesítést ellátó – teljesítőképességéhez szükséges feltételek, a szolgáltatás tárgyi feltételei és az általános szerződési feltételek sem voltak összhangban a jogszabályi rendelkezésekkel.