– A budapesti olimpia kapcsán divat a görög válsággal példálózni. A szkeptikusok szerint úgy járnánk, mint Athén, amely a 2004-es rendezés után indult meg a lejtőn. Kisebbségben vannak azok, akik szerint nem a sportesemény volt a bajok fő forrása, hanem az, hogy egy rossz szerkezetű gazdaságra idő előtt erőltették rá az euró bevezetését. Melyik oldalon áll?
– Az igazság valahol a két álláspont között van. Olyan volt nekik ez az olimpia, mint amikor a szakadék felé tartó autóban ott ül a hátsó ülésen a nagymama: plusz hatvan kiló teher. Athén valószínűleg akkor is elkövetett volna minden létező rendezési és szervezési hibát, ha 2000 után is a drachma maradt volna a fizetőeszköz. Az utolsó pillanatban készült el minden, az idő nyomása miatt elszabadultak a kivitelezési árak, az utólagos hasznosításra pedig egyáltalán nem gondoltak. Bár a stadionok és a csarnokok álltak, jó részüket csak építési területen át lehetett megközelíteni: térkő helyett fapallókat fektettek le a homokba. A félbehagyott parkosításra az ezüstérmes kardvívó, Nemcsik Zsolt csak annyit mondott: a kertésszel szívesen elbeszélgetne. A 2012-es londoni olimpia az ellenpélda: a házigazdák arra fókuszáltak, hogy a 16 napos rendezvény után a következő 30-40 évben a beruházás minden egyes eleme hiánypótló funkciót töltsön be. A magyar gazdaság méretbeli határai miatt Budapestnek már a pályázat előkészítésekor elsősorban Athén hibáiból kell okulnia, ugyanakkor érdemes minél többet ellesnünk a britek profizmusából is.
– Limában dől el 2017. szeptember 15-én, hogy ki ad otthont a 2024-es nyári olimpiának. Leginkább miben bízhatunk?
– Ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tavaly decemberben nem hagyja jóvá az olcsóbb és gazdaságosabb rendezést szorgalmazó Agenda 2020 programcsomagot, akkor nemhogy nyerni, de értékelhető pályázatot beadni se lenne esélyünk. Így viszont, hogy számunkra kedvezően változtak a peremfeltételek, akár fel is kerülhetünk az ötkarikás térképre. Mivel nem tudunk, nem is akarhatunk infrastruktúrában versenyezni Los Angelessel, Párizzsal vagy Rómával, de még Hamburggal sem. Ezen a téren elfogadható, jó minőséget kell hoznunk, emellett pedig beadványunkban érdemes hangsúlyosan szerepeltetni azt a sporthagyományainkon és kultúránkon alapuló pluszértéket, ami a rivális metropolisok fölé emelhet. Mi vagyunk a legeredményesebb sportnemzet azok közül, amelyek még nem rendeztek olimpiát, a kelet-közép-európai régióban egyébként sem volt még ilyen esemény. Ez nagy gazdasági projekt, ahol az nyer, aki a legjobb, de ha van a világon szentimentális sportszervezet, az a NOB. Erre jó példa a birkózás megtartása a versenyprogramban: a hagyományok tisztelete erősebbnek bizonyult annál az érvnél, hogy a helyére pályázó sportágak a nézettség, az eladhatóság szempontjából már előrébb járnak. Félreértés ne essék, ha nem megfelelőek a létesítményeink, vagy az eseményre érkező embertömeget nem tudjuk megfelelően A pontból B-be mozgatni, akkor semmit sem ér a 168 aranyérmünk. De ha álljuk a sarat a kötelező kritériumok terén, építhetünk a tradícióinkra. Ugyanez például nem mondható el a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségről: Puskás Ferenc visszahúzós cseléért nem pottyanhatna az ölünkbe egy világbajnokság.