A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő szerint a választási eredmény valamelyest csökkentette ugyan a pénzügyi segélyprogram végrehajtási kockázatait, a görög kormány azonban valószínűleg ezután sem sorakozik fel teljes szívvel a program mögött, és tárgyalási hozzáállása változatlanul kiszámíthatatlan.
Az a tény, hogy a Sziriza-frakcióból még a választások előtt kivált egy csoport, amely különösen hevesen ellenzi a pénzügyi programot, és az, hogy Alexisz Ciprasz miniszterelnök újabb választói felhatalmazást kapott, rövid távon mérsékli az előre hozott választások kiírása teremtette politikai bizonytalanságot. Az új görög kormány emellett várhatóan számíthat egyes centrista pártok voksaira is kulcsfontosságú reformdöntésekben, ha ez szükségessé válik – áll a Fitch Ratings hétfői londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint azonban a pénzügyi segélyprogram sikerét továbbra is jelentős kockázatok fenyegetik. A vasárnapi választásokon mindössze 55 százalékos volt a részvételi arány, amely arra vall, hogy a lakosság az utóbbi hat év öt parlamenti választása után – és a program szigorú feltételrendszerének ismeretében – egyre kevesebb illúziót táplál a politikai folyamatok iránt.
A politikai retorikában változatlanul jelen vannak a takarékossági intézkedéseket elvető elemek, annak ellenére is, hogy a Sziriza hivatalosan kötelezettséget vállalt a program végrehajtására.
A Fitch Ratings szerint mindezek alapján időbe telik a bizalom helyreállítása Görögország és hitelezői között, és ez növeli annak a kockázatát, hogy a program ezután esedékes soros felülvizsgálatai késnek. A harmadik segélyprogram politikai és lakossági támogatottsága is kérdéses, ami kiszámíthatatlanná teszi a görög kormány tárgyalási hozzáállását – áll a hitelminősítő elemzésében.
A Fitch Ratings felidézte, hogy augusztusban „CC”-ről egy fokozattal „CCC”-re javította Görögország államadós-osztályzatát, a három évre szóló stabilitási programról született megállapodás nyomán.
A görög besorolás azonban ismét romolhat, ha újból holtpontra jut a görög kormány és a hitelezők kapcsolata, és ez megint finanszírozási válsághoz vezet – hangsúlyozza hétfői helyzetértékelésében a hitelminősítő.