Ez csapda: Palpatine uralkodó méregpirulája címmel jelentetett meg tanulmányt (pdf itt) december elsején Zachary Feinstein, amely végigsöpört az internet Star Wars-rajongó és gazdasági folyamatokat is értő táborán. A St. Louis-i Washington Egyetem adjunktusa ugyanis annak járt utána, milyen hatással volt a galaxis gazdaságára az, hogy a Birodalom két szuperprojektjét – az első és második Halálcsillagot – négy év különbséggel megsemmisítették. Utóbbi esetében ráadásul a Birodalom két vezetője, Palpatine és Darth Vader is az űrállomáson volt, plusz mindkét esetben felrobbant a személyzet is.
A Lázadók Szövetségének tehát az endori csatát követő ünneplés után nem a politikai rendezés, hanem a gazdasági válság átvészelése lehetett az elsődleges feladata – véli Feinstein. Az első Halálcsillag 2012-es árfolyamon 852 billiárd dollárnyi vasból épült, ez ma 250 trillió forintnak felelne meg. Nézzük meg, hogy néz ez ki, ha leírjuk: 250 000 000 000 000 000 000. Valljuk be, ez elég sok. A becslést egyébként a legmodernebb amerikai repülőgép-hordozó hajó, a USS Gerald Ford költségei nyomán számolta ki a kutató. A második Halálcsillag még nagyobb volt, és többe is került, a számokra pedig azért volt szüksége Feinsteinnak, hogy gazdasági modellt alkosson a Birodalomnak.
Az adjunktus úgy véli, hogy a húsz évig tervezett első Halálcsillag ára hasonlóan aránylik a nettó birodalmi össztermékhez, mint a Manhattan-projekt ára a világháborús amerikai gazdaságéhoz. Ebből kiokoskodta, hogy mekkora a galaktikus össztermék egy évben (4,6 trilliárd dollár), majd a bankszektor méretére és azon pénzintézetek számára is tett egy becslést, amelyeket a Birodalom nem engedhet bedőlni. Feinstein szerint a válságelkerülő bankmentésre a birodalmi össztermék 20 százalékát is költhetik.
A filmek fontos gazdasági fogalmai
Köztársasági váltó: Watto ezt nem fogadja el Qui-Gon Jinntől alkatrészért cserébe a Baljós árnyakban. Valójában galaktikus, később birodalmi kredit a neve, a Sojournon (Darth Plagueis lakhelyén) hozták létre. Fedezetét a Muunilinst nevű bolygó gazdasága és az Intergalaktikus Bankárklán biztosította.
Intergalaktikus Bankárklán: Az előbb említett bolygó bánkárklánjainak uniója. Saját védelmi erővel rendelkezett, és az Intergalaktikus Bankárklánban komoly befolyása volt a sith-eknek. Egy botránysorozat után a főkancellár fennhatósága alá került, aki államosította a bankokat.
Kereskedelmi Szövetség: A Galaktikus Köztársaság egyik céhe, amely kereskedelmi kartell, megavállalat és lobbicsoport is volt egyben. Komplett kereskedelmi útvonalak és bolygórendszerek fölött gyakorolt hatalmat, hadsereget hozott létre, és a neimoidiaiak vették át benne a hatalmat. A Birodalom ugyanakkor oszlatta fel, mint a Birodalmi Szenátust, tehát az Új reményben.
Ám szerinte erre szükség is van, mivel a bankszektortól felvett hitel is kell a második Halálcsillag megépítéséhez. Amikor ez felrobbant, jó eséllyel egyetlen birodalmi petákot sem törlesztettek Palpatine-ék, így a galaktikus kasszán több mint 500 trillió dollár értékű lyuk tátong az endori csata pillanatában.
Persze kérdés, milyen hatással van ez a galaxis gazdaságára: egyes szcenáriókban a válság súlyos, de kezelhető, viszont az össztermék nagyot zuhan. Más forgatókönyvek a bankszektor összedőlésével számolnak. Ha a Lázadók Szövetsége nem rendelkezik akkora vagy közel akkora pénzösszeggel, amekkora lyukat ütnek a második Halálcsillag felrobbantásával a költségvetésen, abban az esetben „a galaktikus gazdaság valószínűleg csillagászati mértékű válságba süllyed” – írja Feinstein.
Mi a helyzet a filmek Földön elért gazdasági eredményeivel? Nos, az Új reményt forgalmazó 20th Century Fox már akkor elkövette a filmtörténelem legnagyobb pénzügyi szempontú baklövését. Nem akarták, hogy az Amerikai graffitival befutott George Lucas túl nagyot szakítson a Csillagok háborújából. Így amikor Hollywood egyik legkeresettebb rendezője újratárgyalta a Foxszal a szerződését, utóbbi simán rábólintott arra, hogy Lucasé legyen a könyvek és filmzene eladási joga, valamint a folytatások ellenőrzési joga.
Ekkor még nem sejtette senki, hogy a Csillagok háborúja univerzumában nem a filmekre vásárolt jegyek jelentik az igazi pénzt. Igaz, ebben sem teljesít rosszul a franchise, hiszen eddig 4,4 milliárd dollárt hagytak ott a pénztárakban a filmekre kíváncsi nézők. Ez majdnem 1300 milliárd forint.
Az ébredő Erőtől azt várják, hogy minden eddigi rekordot megdönt, így a legjobban nyitó decemberi filmét (a mostani rekorder A hobbit – A váratlan utazás 84,6 millió dollárral), a legjobb nyitóhétvégéét (a mostani rekorder a Jurassic World 209 millió dollárral) és a legtöbb pénzt összegyűjtő filmét is (a mostani rekorder az Avatar 2,8 milliárd dollárral).
George Lucas abban forradalmasította a filmipart, hogy rengeteg kísérőterméket dobott piacra, amelyek nem a filmek eladását segítették, hanem a filmek segítették ezek eladását. Az összes Csillagok háborúja-termék – a játékfénykardoktól a rugdalózókon át a szalámiig és a tejig – egyes becslések szerint 30-32 milliárd dolláros bevételt jelentettek eddig a Lucasfilmnek. Ehhez még hozzáadódik a hagyományosabb kísérőtermékek – dvd-k, könyvek, videojátékok – jelentette 6,6 milliárd dolláros összeg, írja december 5-ei számában a HVG. Ezeket a számokat egyébként egy komoly filmes franchise sem képes megközelíteni.
Ha mostanában körbetekintünk a boltokban, mindenütt Csillagok háborúja-árucikkekkel találkozunk, különböző akciók keretében próbálják az emberekre rásózni – karácsony előtt ráadásul – a logós cuccokat. Ám az igazi üzlet nem a most boltba kerülő termékekben van, hanem azokban, amelyeket még a klasszikus trilógia idején dobtak piacra. Az Empire magazin 2016. januári számában szereplő, e témáról szóló összeállításban olyan figurák is szerepelnek, amelyek 5-6 ezer dollárba, azaz 1,4-1,7 millió forintba kerülnek.
Nemrég pedig az MTI nyomán mi is beszámoltunk arról, hogy az észak-angliai Thornabyban 18 ezer fontért, azaz 7,9 millió forintért talált új gazdára egy harmincöt évvel ezelőtt mindössze 1,5 fontért vásárolt Boba Fett-figura. Egyébként a magyar termékek különösen nagy népszerűségnek örvendenek a gyűjtők körében, mivel többségük különleges. A magyar moziplakátokon például olyan pluszkarakterek is szerepelnek, akik nincsenek is a filmben. A Sotheby’s netes árverésén egy japán gyűjtő kollekciójában bukkant magyar Boba Fett-figurára a Világgazdaság, értékét 3-5 ezer dollárra, azaz 0,8-1,4 millió forintra becsülik.
A Disney 2012-ben 4 milliárd dollárért vásárolta meg a Lucasfilmet George Lucastól. Utóbbi így Steven Spielberget megelőzve Hollywood leggazdagabb embere lett, a Disney pedig rátehette a kezét a Csillagok háborúja- és Indiana Jones-franchise-okra. A 4 milliárd dollár elsőre sok pénznek tűnt, ám jó eséllyel már az első filmmel és a mellé csapódó merchandising-bevételekkel összekapar ennyit a Disney.
Ugyan a film szempontjából is szükség volt némi változtatásokra az egyes karakterek és űrhajók kinézetében, de valljuk be, nem jön rosszul a cégnek, hogy az elvetemült rajongók viszik az Első Rend rohamosztagosainak sisakjait, Kylo Ren maszkját, a módosított Ezeréves Sólyom makettjét és az új droid, BB–8 okostelefonnal irányítható kicsinyített mását.
A Disney semmit sem bíz a véletlenre: annyi pénzt próbál kisajtolni a franchise-ból, amennyit csak lehet. Már bejelentették, hogy 2017-ben érkezik a sorozat nyolcadik epizódja, 2019-ben pedig a kilencedik. Ám a köztes években sem maradunk filmek nélkül: jövőre a Zsivány egyes sztoriban a Halálcsillag terveinek elrablása – fénykardok nélkül – lesz a középpontban, 2018-ban pedig Han Solo eredettörténetét ismerhetjük meg. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy Csillagok háborúja-élményparkokat is épít a vállalat a Disney Worldök mintájára.
Ám közel sem biztos, hogy ha minden évben érkezik új film a Csillagok háborúja galaxisából, ugyanakkora világméretű érdeklődés övezi majd, mint a mostani epizódot, amely december 18-án érkezik a magyar mozikba.
December 18-án érkezik a Csillagok háborúja hetedik epizódja, Az ébredő Erő. Ennek kapcsán utánajártunk, hogy különböző tudományágak miként vélekednek a filmtörténet egyik legfontosabb alkotásairól. A sorozat (amelynek befejező részét előbb olvashatta) előző négy része: