A GE beszállna a paksi projektbe

A Paks II beruházáshoz a General Electric a teljes turbinaszigetet és a generátort is tudná szállítani.

MTI
2016. 01. 19. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A GE globális növekedéséért és az Amerikai Egyesült Államokon kívüli összes üzleti folyamatért felelős alelnök Magyarországon tárgyal – írja az MTI.

Az alelnök hangsúlyozta, hogy a magyar kormány és a GE célja egybeesnek, például az oktatás, a versenyképesség, a kapacitásfejlesztés, az exportbővítés területén. Megemlítette, hogy 2014-ben a GE Magyarország 1524 milliárd forint árbevételének 99 százaléka exportból származott.

John G. Rice kiemelte: elégedettek a magyarországi telephelyeik tevékenységével, ahol versenyképes gyártás folyik, a magyar munkaerő színvonalára és a mérnöki képesség adottságára építve további munkaerőfelvételben gondolkodnak.

Az alelnök elmondta, hogy a Paks II beruházáshoz a GE a teljes turbinaszigetet és a generátort is tudná szállítani, építenének a magyar termelésre és helyi beszállításra. Becslésük szerint 1,5 milliárd dollárt tehetne ki a GE beszállításának értéke.

A Magyar Nemzet korábban elsőként írta meg, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök február 17-én Moszkvába látogat, ahol Vlagyimir Putyin orosz államfővel tárgyal majd, a megbeszélés fókuszában a paksi bővítés lesz. További érdekesség, hogy ágazati szakszervezetek attól tartanak, hogy az oroszok pénzhiány miatt lassítani szeretnék a projektet – ezt már a Népszabadság szellőztette meg. Orbánék a források minél előbbi lehívásában érdekeltek, de az oroszok a lap szerint nem bánnák, ha a magyarok több saját forrást vonnának be a projektbe.

John G. Rice kiemelte, Magyarországon a GE telephelyein dolgozó 10 ezer munkavállaló olyan minőségi színvonalat jelent, amely indokolja, hogy a GE egyre inkább itt termeljen, szolgáltasson, ezért további munkaerőfelvételben gondolkodnak.

A GE alelnöke kitért arra, hogy az Alstom erőművi részlegének megvásárlásával a General Electric további kapacitást, gyártási képességet vett, és a Magyarországon működő Alstom erőművi tevékenységére is építene, és mint mondta, az egyesülés révén munkahelyek megszűnhetnek, de az ott dolgozóknak munkalehetőséget kínálnak a GE más magyarországi gyáraiban.

A General Electric a világ vezető digitális iparvállalata, a Forbes Magazin 2015. évi toplistáján a világ 9. legértékesebb vállalataként rangsorolta a GE-t, amely 175 országban van jelen és több mint 350 000 munkavállalót foglalkoztat világszerte.

A GE 1989 vége óta működik Magyarországon, a „Figyelő Top 200” 2014-es kimutatása szerint Magyarország harmadik legnagyobb vállalata, továbbá a második legnagyobb exportőr az országban.

A vállalat 11 gyártóüzemet, 5 kutató-fejlesztő központot és 4 üzleti szolgáltató központot működtet 11 városban, Budapesten, Fóton, Hajdúböszörményben, Kisvárdán, Nagykanizsán, Oroszlányban, Ózdon, Veresegyházon, Zalaegerszegen, Tatabányán és Szegeden.

A GE több mint 10 000 munkavállalót foglalkoztat Magyarországon, amelyből 9000 az ipari üzletágakban dolgozik, és további 1200 fő pedig a vállalat 2014-ben megnyílt budapesti Globális Üzleti Szolgáltató Központjában tölt be nemzetközi feladatkört.

A magyar kormány 2012 végén stratégiai együttműködési megállapodást kötött a GE-vel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.