Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. helye az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. tulajdoni körében van, a nukleáris üzem ugyanis a cégcsoporton belül képes a leghatékonyabban működni – fogalmazta meg egy tegnapi sajtótájékoztatón többször is Csiba Péter, az állami tulajdonú MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója. A cégvezető ezt annak kapcsán jelentette ki, hogy kormányzati körökben felvetődött az atomerőmű irányításának, illetve tulajdonosi jogainak a Miniszterelnökség alá rendelése. Csiba Péter elmondta: a paksi erőmű számára az MVM mint anyavállalat tudja megteremteni azokat a feltételeket, amelyek lehetővé teszik, hogy a nukleáris üzem a jövőben is a tavalyihoz hasonló rekordteljesítményt mutathasson fel.
Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója kérdésünkre válaszolva elmondta: a társaságnál nem terveznek létszámleépítést. Ellenkezőleg, igyekeznek bővíteni a cégnél dolgozó szakembergárdát. Így a cégvezető válaszából kiderült, hogy az erőműtársaságot nem érinti a közalkalmazottak körében és az állami cégeknél tervezett nagyszabású elbocsátási hullám, amelyet a napokban jelentett be a kormányzat. Hamvas ugyancsak kérdésre válaszolva közölte: nem kívánja kommentálni azokat a híreket, amelyek a paksi vezetés leváltásáról, és nemzetközi cégvezetés kinevezéséről szólnak. Azt azonban hangsúlyozta, hogy az erőmű biztonságos működésére nem lehet hatással a vezetőváltás. Csiba Péter a vállalatirányítás átalakításával kapcsolatban megjegyezte: fel kell tenni a kérdést, hogy érdemes-e változtatni egy jól működő csapaton.
Emlékezetes: a közelmúltban napvilágot látott egy kormányzati terv, amely szerint leállíttatná a kabinet a paksi erőmű évi 20 milliárd forint körüli befizetéseit a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba, s az így felszabaduló összeget a rezsicsökkentésre fordítanák. Az elgondolással kapcsolatban Hamvas közölte: a nukleáris alapba történő befizetéseket törvények szabályozzák, amelyeknek a paksi üzem eleget tesz. Az erőmű elbontásának anyagi hátterét előteremtő alap feltöltésének a költsége pedig amúgy is be van építve a paksi áram árába a termelési kiadások közé – tette hozzá a szakember. Szerinte nem lenne célszerű rövid távú célokért feláldozni az erőmű stabil gazdálkodását.