A rossz szigetelésű otthonokban élő családok 70 százaléka javítana lakása energiahatékonyságán, ám közülük minden második család csak valamilyen támogatást igénybe véve tudna belevágni a „nagy projektbe” – derült ki a Knauf Insulation és a Szeretlek, Magyarország közös felméréséből. Érdemes megjegyezni, hogy az unió által tavaly jóváhagyott pályázati keretek közül kettő is tartalmaz összesen 150 milliárd forint olyan pénzösszeget, amelyet a kormány kioszthatott volna a lakosságnak az ingatlanok energiatakarékossági célú felújítására, ám a Miniszterelnökség azt állította, hogy az uniós megkötések miatt ezeket a forrásokat magánszemélyek nem, csak közintézmények használhatják fel.
Brüsszel azóta cáfolta a kormány ezen kijelentését, ám a jelek szerint a kabinet nem szándékozik változtatni a tervein, vagyis a lakosság továbbra sem kaphat vissza nem térítendő uniós pénzt lakás-korszerűsítésre. A kormány megkötései már csak azért is érthetetlenek, mert szinte minden szakmai tanulmány arra az eredményre jutott, hogy a lakóházak rendbetételével nagyságrendekkel magasabb megtakarítás érhető el, mint az intézmények korszerűsítésével. A házak szigetelésével hazánk teljes gázfogyasztásának 8-10 százalékát, 1,1-1,3 milliárd köbméter gázt tudnánk megtakarítani.
A szigetelőanyag-gyártó és az internetoldal közös lakossági felmérése szintén alátámasztja, hogy a legtöbb fűtési célú energiát a családi házak fogyasztják. Míg egy új építésű lakás fajlagos energiafelhasználása átlagosan évi 100 kilowattóra négyzetméterenként, egy panellakásé pedig 200 egység, addig egy családi házé 320 kilowattóra. Ezen ingatlanok magas számából és rossz energetikai állapotából adódik, hogy a hazai lakóépületek energiafogyasztásának 81 százalékát a családi házak teszik ki. A magyar ingatlanok az uniós átlagnál tíz százalékkal több energiát fogyasztanak négyzetméterenként, ezzel Magyarország a tíz, fajlagosan legtöbbet fogyasztó európai uniós tagország között található. Egy bécsi otthon energiafogyasztása például fele egy budapestiének.