Jelentős magyar sikerként könyvelhetjük el, hogy – Phil Hogan mezőgazdasági biztosnak elküldött levelemnek is köszönhetően – az Európai Bizottság (EB) ellenőrzési tervet dolgozott ki és hajt végre az ipari úton előállított és az EU-ba dömpingszerűen behozott importméz kiszűrése céljából – jelentette be Erdős Norbert. A néppárti európai parlamenti képviselő emlékeztetett: az EB-hez már számos kifogás érkezett olyan termékek miatt, amelyek címkéjén az szerepel, hogy „méz”, de valójában nem felelnek meg az előírásoknak.
A tavaly decemberben közzétett előzetes eredmények szerint elsősorban a növényi eredetre vonatkozó nyilatkozatokkal és a cukorral történő hamisítással voltak problémák.
Az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottsága egyébként márciusi ülésén veszi napirendre a mézhamisítási botrány ügyét. Erdős Norbert szerint a lehető leghamarabb véget kell vetni a fogyasztók becsapásának, ami élelmiszer-biztonsági kockázatokkal is jár, ugyanis nem lehet tudni, milyen szennyeződés kerülhetett bele az importált ipari anyagba. Ezért továbbra is kéri azon uniós rendelet felülvizsgálatát, amely a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szól. Véleménye szerint a kevert mézekre alkalmazandó, valójában semmitmondó „EU-s és EU-n kívüli mézek keveréke” felirat helyett a csomagolás címkéjén azt kellene feltüntetni, hogy a végtermékben felhasznált EU-n kívüli méz melyik harmadik országból származik, továbbá azt, hogy az adott termékben ez a tétel pontosan hány százalékos arányban van jelen.
Sikernek, de egyben részeredménynek minősítette lapunknak nyilatkozva Mészáros László, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke is az uniós fejleményt. Rámutatott: „minden követ megmozgatnak” a megoldás elérése érdekében, vagyis azért, hogy szigorítsák az uniós ellenőrzést, változtassák meg az uniós jogszabályokat, és a címkén lévő felirat tartalmazza végre azt, ami a csomagolásban van. Ennek érdekében február 16-án Brüsszelbe utazik egy magyar méhészküldöttség az európai gazdákat és termelői szövetkezeteket képviselő szervezethez, a COPA-COGECA-hoz. Az elnök szerint őszre lehet olyan helyzet, hogy a nyári laboreredmények alapján az EU elővegye az említett rendeletmódosítási ügyet és megváltoztassa a csomagolt mézek címkéjét. – A piac megtisztulására azonban még így is 2017-ig kell várni – hívta fel a figyelmet Mészáros László.