Az export és az import értéke is nőtt tavaly

A kereskedelmi többlet 8,118 milliárd euróra emelkedett.

MTI
2016. 03. 03. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az export és az import felülvizsgált növekedési üteme valamivel alacsonyabb lett az első becslésben jelzett 7,4, illetve 5,6 százaléknál, de a többlet az előzetesen is történelmi rekordnak számító 8,098 milliárdnál még nagyobb lett, 1,844 milliárddal nőtt a 2014. évihez képest.

A decemberi exportban a gépek, szállítóeszközök 9,0, a feldolgozott termékek 8,1 százalékkal, az élelmiszerek kivitele 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Importoldalon a jelentős lassulást az energiahordozók behozatalának erőteljes lefékeződése okozta, decemberben 42,0 százalékkal kisebb volt euróban, mint egy évvel korábban. A gépimport 7,1, a feldolgozott termékek behozatala 9,8, az élelmiszerimport 2,1 százalékkal nőtt.

A tavalyi 90,5 milliárd euró értékű teljes export 57 százalékát a gépek, szállítóeszközök tették ki, amelyek kivitele 11,6 százalékkal nőtt. A közúti járművek kivitelének 21,5 százalékos növekedése mellett a fémmegmunkáló gépek kivitele 34,7, a villamos gépek, készülékek és műszerek exportja 13,5, az energiafejlesztő berendezések exportja pedig 12,4 százalékkal nőtt.

A kiskereskedelmi forgalom januárban 1,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi magas bázishoz képest, és 2,1 százalékkal bővült a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – jelentette első becslése alapján csütörtökön a KSH. Az év első hónapjában 1,5 százalékos csökkenést mutatott az élelmiszer-fogyasztás a naptárhatástól megszűrt adatok szerint. A nem élelmiszer jellegű termékek forgalma 5,7 százalékkal nőtt. Az üzemanyagok kereslete az egy évvel korábbi magas szinthez képest 4,4 százalékkal nőtt januárban.

A feldolgozott termékek az export csaknem egyharmadát (31 százalékát) tették ki tavaly, és 5,1 százalékkal nagyobb euróértéket adtak az előző évinél. A legnagyobb tételt a gyógyszerexport 16,4 százalékos növekedése jelentette, de a műanyag és más vegyi termékek kivitele is 16,9, illetve 25,2 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kivitel 3,3 százalékos növekedését a gabonaexport 13 százalékos növekedése dobta meg, de 7,2 százalékkal nőtt a takarmányexport és 3,9 százalékkal az élő állatok kivitele, míg a hús és a húskészítmények exportja csak 0,4 százalékkal javult, a zöldség- és a gyümölcsexport pedig 2,4 százalékkal elmaradt az előző évitől.

Importban is a gépek behozatala tette ki a forgalom csaknem felét, a járművek és szállítóeszközök behozatala is 17,2, illetve 30,0 százalékkal nőtt az előző évhez képest, de a legnagyobb tételt a villamos készülékek importja tette ki 12,4 százalékos növekedéssel. A feldolgozott termékek behozatalának 8,2 százalékos növekedését az exporthoz hasonlóan a gyógyszerek 21,1 százalékos növekedése mellett a gumigyártmányok 12,1 és a színesfémek behozatalának 13,2 százalékos növekedése táplálta. Az energiahordozók euróban számolt importja 28,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, ezen belül a kőolaj és a földgáz importja egyharmadával csökkent, az áramimport viszont 5,4 százalékkal nőtt 2014-gyel összevetve. Az élelmiszerek 6,0 százalékos importnövekedésén belül a zöldségek és a gyümölcsök behozatala euróban 17,8 százalékkal nőtt, a gabona- 15,4, a takarmányimport 10,8 százalékkal emelkedett, a cukor és a méz behozatala azonban 23,5 százalékkal visszaesett.

Az Európai Unió országaival lebonyolított forgalomban az átlagnál jobban, 8,6 százalékkal nőtt az export és 7,1 százalékkal az import. Ázsiából viszont 19,1 százalékkal nőtt a behozatal és 15,9 százalékkal az export.

Az EU-tagországokkal lebonyolított forgalomban a magyar exporttöbblet 1,346 milliárd euróval 8,582 milliárd euróra, míg az unión kívüli forgalomban a deficit 498 millió euróval 464 millióra csökkent – jelentette a KSH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.