A bizottság a pályázatok irányítási és ellenőrzési rendszerét kifogásolja. Húsvétvasárnap még nem lehetett tudni, hogy mekkora összegről volt szó. Egy 37,5 milliárd forintos és egy 67,6 milliárdos összeg is keringett a sajtóban.
Tavaly júliusban szakértők azt mondták a Magyar Nemzetnek, hogy harmincöt- és hetvenmilliárd forint közötti összeget vonhat le Brüsszel hazánk uniós forráskeretéből a pályázatok hiányosságai miatt. A ki nem fizetett összeget a magyar központi költségvetésből kell kipótolni. A pénzcsap akkor nyílhat meg ismét, ha a magyar kormány végrehajtja a Bizottság által javasolt átalakításokat a pályázati rendszeren.
A 444.hu úgy értesült, hogy 80 millió eurót, azaz 25 milliárd forintot érint a felfüggesztés. A portál úgy tudja, hogy a magyar kormány azt ígérte az Európai Bizottságnak, hogy február 23-ig beszámol arról, hogy mit tett a szabálytalanságok kijavításáért. A beszámoló még nem érkezett meg Brüsszelbe.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkársága szerint „egyetlen euró lehívása sem kerül veszélybe vagy válik kétségessé” a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programból (TIOP), az uniós támogatás kifizetését csak átmenetileg függesztették fel – írta később az MTI. A magyar hatóságok már ismerték az Európai Bizottság hivatalos döntését a fejlesztési támogatások kifizetésének felfüggesztéséről, és arra időben fel tudtak készülni – közölte a tárca. Hozzátették, hogy az eljárás már folyik, a hivatalos közzététel „csak egy mérföldkő”, amely egy két hónapos tárgyalássorozatot indít meg.
Mint írták, összesen 36 milliárd forintnyi kifizetést tartanak vissza átmenetileg addig, amíg Magyarország meg nem hozza a szükséges intézkedéseket. Az Emmi hangsúlyozta, hogy bár az eljárás eredményeképpen a büntetés („a TIOP korrekciójának”) mértéke várhatóan 3 és 8 milliárd forint közé tehető, de nem lesz szükség arra, hogy ezt az összeget költségvetési forrásból pótolják.