Nagy károkat okozott a kései fagy

A veszteségek felmérése előtt korai lenne azt találgatni, hogy miként alakul majd a gyümölcsök ára.

Tóth László Levente
2016. 05. 02. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 20-a óta az országban több helyen mértek jelentős éjszakai-hajnali lehűlést. Volt, ahol a virágzás végén járó ültetvényeket, máshol a terméskezdeményeket „csípte meg” a fagy. – Bizonyos területeken egymás utáni napokon többször is fagyott, s akadt ültetvény, ahol –7 Celsius-fok közelébe süllyedt a hőmérséklet. Lajosmizsén –6, –7, míg Kecskeméten –0,5 Celsius-fok volt – mondta példaként lapunknak a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Csizmadia György kifejtette: a lehűlések az almát, a meggyet, a cseresznyét, a szamócát, a szilvát, a dinnyét és a szőlőt egyaránt érintették. A dió, a kajszi, az őszibarack is fagyott, de csak egy-egy ültetvényen, ezek fő termőhelyeit a nagyobb hideg nem károsította.

A Fruitveb adatai szerint a zöldségnövényeink közül a hidegre érzékenyebbek, például a paprika szerencsére még nincsenek kint a földeken. Tolna és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyes területein elfagyott a dinnye, de jelentősebb károkról nem beszélhetünk, különösen azért, mert Szabolcsban – amely az ország második legnagyobb dinnyetermesztője – a területnek még csak az ötödén van kiültetett állomány. A bab és a borsó azonban már kibújhatott a földből, s meg is fagyhatott.

Gyümölcsöseinkben a virágzás jól indult, a jól kezelt állományok rekordmennyiségű virágot hajtottak, így kiugró évre lehetett számítani. Most annyi látszik, hogy az eltérő hőmérsékletek és a különböző stádiumban lévő ültetvények miatt a károk mértéke is változó. Az országos kárt nehéz lenne megbecsülni Csizmadia György szerint, mivel a nagyon megfagyott virágok már lepotyogtak, de sok zöld gyümölcsfának a magja sérült, az pedig, hogy utóbbi milyen arányban károsodik véglegesen, még nem látszik. – A fagykár mértéke azonban nem érheti el az 50 százalékot országosan, legfeljebb egyes régiókban vagy helyenként – vélekedett az alelnök.

Hasonlóképpen látja a helyzetet Hunyadi István, a Fruitveb zöldség-gyümölcs szakreferense is, aki lapunknak arról számolt be, hogy a dánszentmiklósi almaültetvényekben valószínűleg nem fognak semmit betakarítani. A Dunakanyarból, Nógrád és Heves megyéből is jelezték, hogy volt némi fagy, de nem látszik jelentősnek a kár. A Nagykálló, Nyírbátor, Balkány, Újfehértó települések által határolt körben jelentősebb fagykárokat jeleztek a gazdák, de Debrecen környékén is károsult néhány ültetvény. Lajosmizse környékén a szamócások panaszkodtak egyes ültetvények igen jelentős pusztulásáról, a Kecskemét környéki szőlősök pedig 60-70 százalékos fagykárt becsültek „ránézésre”. Érkeztek fagykárhírek Zalából és Somogyból is, Lengyeltóti környékén például dióültetvények károsodtak jelentős mértékben.

– Sok helyen azonban egyáltalán nincs kár, s a természetes gyümölcshullás után lehet igazán megmondani, mire is számíthatunk – hívta fel a figyelmet Hunyadi István, hozzátéve: a kárfelmérés még folyamatban van, pontosabb adatokat körülbelül két hét múlva lehet mondani, annál is inkább, mivel akkorra várhatóan beérkeznek a kárenyhítési kérelmek is.

– A kárenyhítési alapban az idén 24 milliárd forint van, ebből próbáljuk a gazdák jogos igényeit kielégíteni – jelezte Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára. Eddig 960 termelő 5300 hektár területen jelentett fagykárt, ez a szám a folyamatos kárbejelentések miatt növekszik. A fagykárt észlelésétől számított 15 napon belül be kell jelenteni a kárenyhítéshez. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felszólította a falugazdákat, hogy a fagykár által érintetteknek soron kívül engedjék benyújtani egységes kérelmüket. Azt, hogy milyen kár keletkezett, a gazdálkodási év végén megvizsgált káresetek után állapítják majd meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.