Újabb csapást mérnek a hitelesekre

Ismét a bankok oldalára készül állni a kormány a devizahitelesekkel szemben.

Hajdú Péter
2016. 09. 27. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabbat készül rúgni a devizahitelesekbe a kormány. Legalábbis erre lehet következtetni abból a Trócsányi László igazságügy-miniszter által beterjesztett törvényjavaslatból, amelynek általános vitája jelenleg folyik az ország házában. Ha módosítások nélkül elfogadja a jogszabályt a Tisztelt Ház, akkor a módosított polgári perrendtartási törvénynek a végrehajtásokról szóló része alapjaiban és a devizahiteleseknek kedvezőtlen irányba változna meg. A jogszabály-módosítási javaslat szövege szerint ugyanis csak akkor kérhetné az adós a végrehajtás felfüggesztését, ha a követelés vagy a végrehajtási jog elévült. Ezzel szemben jelenleg akkor lehet pert indítani a végrehajtás megszüntetése és korlátozása iránt, ha a végrehajtani kívánt követelés érvényesen nem jött létre, azaz érvénytelen a szerződés.

– A tervezett változtatás januártól nagyon sok devizahiteles lába alól húzhatja ki a talajt – nyilatkozta lapunknak Bihari Krisztina ügyvéd. – Akár több százezer embert is érinthet a korlátozás, amely lehetetlenné teszi a végrehajtások megszüntetése iránti perek indítását. Jól mutatja, hány családot érinthet a változtatás, hogy csak az én praxisomban minden harmadik ügy már végrehajtási szakaszba jutott. 

Van olyan ügyfelem, ahol a 65 éves házaspár felnőtt fogyatékos gyerekét neveli, s bankjuk 50 millió forintot követel rajtuk. A változtatás elfogadása esetén ők sem kérhetnék a végrehajtás megszüntetését, még akkor sem, ha érvényesen nem is jött létre a velük szembeni követelés – tette hozzá.

A tárgyalótermi hangulat érzékeltetésére az ügyvédnő elmondta, hogy sok esetben már a bíróságon ott ülnek az árverési hiénák, akik meg akarják szerezni az adós lakását, s alig várják, hogy birtokon belülre jussanak.

Kérdésünkre a jogász elmondta, a tervezett változtatás elfogadása esetén abban az esetben sem indítványozhatja az adós a végrehajtás felfüggesztését, ha például gépelési vagy egyéb hiba miatt nem a tartozás összegét szeretnék behajtani az ügyfélen, hanem annak többszörösét. – Tökéletesen érthetetlen, hogy miért változtatnák úgy a jogszabályt, hogy egy létre nem jött követelés esetén sem lehetne perre menni a végrehajtás megszüntetése érdekében – hangsúlyozta. – Ezek után már csak egyetlen lehetőség áll a végrehajtási ügyekben az adósok előtt: pert indíthatnak a végrehajtás korlátozása érdekében, ha vitatják például a tartozás összegét, a felszámolt kamatot, vagy egyéb hibát látnak a keresetben. Ezt a lehetőséget ugyanis a jelenlegi törvénymódosító javaslat nem veszi ki a jogszabályból. Hogy a bankok már valóban jóllaktak, azt jól mutatja, hogy nagyon sok esetben a követelés harminc–negyven százalékában is ki lehet velük egyezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.