A Postapalotából is milliárdok mennek a Magyar Építőhöz

Az épület eleve hárommilliárdos kiesést követően került át az egyik állami zsebből a másikba.

Szabó Emese
2016. 10. 28. 14:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munkagépek járkálnak és munkások tüsténkednek a Széll Kálmán tér mellett, a Krisztina körúton, látszik, hogy nagyban zajlanak az egykori Postapalota felújítási munkálatai. A műemléki épület, amely az 1920-as években épült a Magyar Posta irodaházaként, a Wing-csoporttól idén júliusban került az MNB-alapítványokhoz, részeként annak 25 milliárdos bevásárlásnak, amelyet cégeik ejtettek meg a közelmúltban budapesti irodaépületekből. Az ingatlan valójában az azt tulajdonló társaság – a Buda Palota Kft. – megszerzésével lett a Pallas Athéné Alapítvány, egészen pontosan az alájuk tartozó Optimum-Penta Ingatlanbefektetési Kft. tulajdona. Ma ugyanis utóbbi a Buda Palota Kft. közvetlen gazdája.

Az épület vételára 22,3 millió euró, tehát nagyságrendileg 7 milliárd forint volt, ami csaknem duplája annak, amennyit az épület a tulajdonos tavalyi mérlege szerint ér. Eszerint ugyanis a Buda Palota Kft.-nek mindösszesen 3,6 milliárd forint értékben van ingatlanja és ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű joga. Hasonló az az összeg is, amelyért a Postapalotát 2008-ban megszerezte az akkor még WPR Primus névre hallgató, azóta átkeresztelt cég: a társaság, amelynek ekkor még ciprusi háttere volt, de amúgy a Wallis-csoporthoz kötődött, egyedüliként nyújtott be pályázatot az épületre, majd vételárként kicsivel többet tett le az asztalra, mint a pályázati kiírásban szereplő 4 milliárd forint.

A Magyar Posta nyolc éve költségtakarékosságra hivatkozva vált meg emblematikus budai központjától, hogy ahelyett havi négyszázezer euróért, azaz akkori árfolyamon mintegy százmillió forintért új székházat béreljen a Népfürdő utcai Gateway Business Centerben. Mivel az erről szóló szerződés minimum tíz évre szól, a posta összesen legalább 12 milliárdot költ az ingatlan bérlésére. Az ügylet kapcsán komoly botrány is kirobbant, lévén sokan úgy vélték, hogy míg a posta vele rosszul járt, addig a vevő nagyon jó üzletet kötött. A fideszes Balsai István különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést is tett, majd az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. két volt vezető tisztségviselőjét meg is gyanúsították. A Fővárosi Főügyészség vádja végül nem állta meg a helyét, lévén az Állami Számvevőszék akkori becslése szerint az ingatlan 2,810-3,385 milliárd forintot ért. (Vagyis az épület nem ért többet annál, mint amennyiért eladták.)

Az épülethez azóta nem nyúltak, állapota tovább romlott, így adott érte nyáron 7 milliárd forintot az MNB-alapítvány alá tartozó cég. Az egykori Postapalota tehát végeredményben 3 milliárd forintos mínusszal került át az egyik állami zsebből a másikba. Már amennyiben a Pallas Athéné Alapítványok tulajdonában álló Buda Palota Kft., amely piaci alapon végzi tevékenységét, és kizárólag saját tulajdonú ingatlant ad bérbe, közérdekű tevékenységet pedig nem lát el – és amely a Közbeszerzési Döntőbizottság állásfoglalása szerint nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá sem –, állami zsebnek tekinthető. (Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint igen.)

A döntőbizottsági vélemény azért lényeges, mert ennek kimondásával az egykori Postapalota közbeszerzési eljárás kiírása nélkül újítható fel, függetlenül attól, hogy tulajdonosa az egyik MNB-alapítvány cége. A vizsgálatot, amely alapján a cég mentesülhetett ettől a kötelezettségtől, maga a Buda Palota Kft. kérte, a döntőbizottság pedig indoklásában olyan érveket sorakoztatott fel döntése mellett, melyek szerint ilyen esetekben a közösségi közbeszerzési jog alkalmazása azért felesleges, mert a szervezet profitra törekszik és veszteséget kockáztat, tehát aligha fog olyan beszerzési döntést hozni, amely gazdaságilag nem indokolható. A 18 500 négyzetméter alapterületű műemléki épület felújításáért tehát nem kellett versenyezniük a cégeknek.

Az alapítvány közlése szerint a munkálatok már meglévő építési engedélyek szerint történnek, azokat még az eladó készítette elő és kapta meg. Szintén a korábbi tulajdonossal magyarázzák azt, hogy közbeszerzés híján a Magyar Építő Zrt. a kivitelező: a céggel állítólag már az előző vezetés szerződött. A 18 hónapig tartó munka költségvetése 25 millió eurós lesz – tehát többe kerül, mint amennyiért az épületet megvették. Maga a kivitelezés várhatóan 2018-ban ér véget, akkortól működik majd modern irodaházként az épület. A posta egykori székháza az ígéretek szerint a nagyközönség előtt is megnyílik majd, híres tornya pedig turisztikai attrakció lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.