Kötvények: újabb offshore cég tűnt fel

Csak strómanok lehetnek a Rogán Antal által megnevezett közvetítő vezetői.

Wiedemann Tamás
2016. 10. 20. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha fejtette ki az igazság minden részletét Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda minisztere, amikor azt mondta a Kajmán-szigeteken bejegyzett letelepedésikötvény-cégről, hogy azért nem offshore, mert ismertek a tulajdonosai. Rogán Antal 2013-ban, még az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnökeként nevezte meg a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) tulajdonosaként Boros Attila és Lian Wang (Lien Vang) mellett Simon Mut és Jonathan Chant (Csan).

Hazaárulók

A letelepedésikötvény-program tökéletes szimbóluma a Fidesz korrupciós ügyeinek, miután kizárólag offshore cégeken keresztül lehet a kötvényeket lejegyezni, busás, ügyletenként 23-28 millió forintos nyereséggel. A Magyar Nemzet csütörtöki vezércikke.

Rogán érvelése azért sántít, mert a HSSDF – miután megkapta az általa vezetett bizottságtól a letelepedésikötvény-forgalmazásra vonatkozó felhatalmazást – a legnagyobb pénzt hozó tevékenységét lényegében kiszervezte a hasonló nevű Hungary State Special Debt Managementnek. Ezt a vállalkozást Hongkongban jegyezték be 2012. december 4-én, négy nappal a letelepedési kötvényekről szóló jogszabály hatálybalépése előtt. Ez a cég kapja lényegében a kötvényüzlet legnagyobb hasznát jelentő 50-60 ezer eurós szolgáltatási díjat, miközben a HSSDF-nek csak a kötvény árát utalják át a külföldi „befektetők”, amit a cég továbbküld Magyarországra. A hongkongi cégadatok szerint a Hungary State Special Debt Managementben Lian Wang és Boros Attila már csak igazgatóként van jelen, miközben egy újabb vezetővel, Wu Wenqinggel (Vu Vencsing) is gazdagodott a vállalkozás. (A cég 2014. január 14-én Hungary Immigration Consultingra változtatta a nevét.) A tulajdonosi szerkezet nem változott, 25 százalékban a Star Wealth Ltd., 30 százalékban a Prime Ally Ltd. és 45 százalékban az Ace Deal Investments Ltd. az igazi tulajdonosok. Mindhárom cég a Brit Virgin-szigeteken van bejegyezve, amelyet a nemzetközi pénzpiacokon egyértelmű adóparadicsomként emlegetnek. Mivel a Brit Virgin-szigeteken a cégadatokhoz nem hozzáférhetők, ezért a vállalkozások valódi tulajdonosait nem lehet megismerni. Ezen a többszörös offshore céghálón keresztül keletkezik a 110 milliárd forintos letelepedésikötvény-mutyi legnagyobb haszna, miután a HSSDF és kapcsolt vállalkozásai vásárolták meg a közel négyezer letelepedési kötvény mintegy 90 százalékát. A cég most már csak kínai ügyfeleknek árulja a kötvényvásárlás útján megszerezhető magyar letelepedési programot. Ez az a cég egyébként, amelyről kiderítettük, hogy akkor is segít az ügyfélen, ha a kínai állampolgárnak nincs 300 ezer eurója a kötvény lejegyzésére.

Elég, ha a befektető 150 ezret befizet, a cég kipótolja bankhitel segítségével a fennmaradó összeget, majd lejegyzi az állampapírt. Ebben az esetben azonban nem jár vissza a befizetett összeg. A bankhitelt információink szerint a China Construction Bank nevű pénzintézet nyújtja. A HSSDF 63 vízumügynökséggel áll kapcsolatban, szinte az összes cég így hirdeti a kínai honlapokon a szolgáltatást. A közvetítőcégnek ugyanis jobban megéri, ha fél áron juttatja letelepedési engedélyhez a kínaiakat, mert így megháromszorozza az amúgy is kiugró nyereségét.

A letelepedésikötvény-konstrukció lényege, hogy az Európai Unión kívüli, úgynevezett harmadik országból érkező befektetők legalább 300 ezer euró név­értékű, erre a célra kibocsátott, ötéves futamidejű államkötvényt vásárolhatnak, cserébe pedig letelepedési engedélyt kapnak. Ezt a pénzt azonban Magyarország öt év múlva visszafizeti. Csak az Országgyűlés gazdasági bizottsága által kijelölt vállalkozások forgalmazhatják a kötvényt. Jelenleg öt vállalkozásnak van forgalmazási engedélye. A társaságok ügyfelenként 23–28 millió forintot nyernek. Eddig 3975 kötvényt adtak el, családtagokkal együtt több mint tízezren szereztek tartózkodási jogosultságot hazánkban.

A Gait Faraon (Ghaith Pharaon), a kormánnyal több szálon is üzleti kapcsolatokat ápoló szaúdi üzletember érdekeltségébe tartozó cég vette meg a Kútvölgyi út és a Cinege utca közti villát, valamint a szomszédos telket – írta a Magyar Narancs. A villa az Orbán Viktor miniszterelnök házával szemben lévő telken fekszik. A hivatalos vevő a Pharaon-Delta Kft., amelynek tulajdonosa Ammar M. Abu Namusz, aki Gait Faraon ügyvédjeként annak összes magyarországi cégét vezeti és – papíron – birtokolja. Gait Faraon korábban a Bank of Credit and Com­merce International vezetője volt. A bank az amerikai szenátus vizsgálóbizottságának 1992-es jelentése szerint az alábbi bűncselekményeket követte el: csalás, pénzmosás, megvesztegetés, fegyverkereskedelem, terrorizmus támogatása, nukleáris technológiával való kereskedés, valamint prostitúció és illegális bevándorlás elősegítése. Faraont az Interpol most is körözi. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.