Jelentős béremelésben gondolkozik a kormány

Varga Mihály: 15 százalékos minimálbér-növelést javasolnak. A szakszervezetek örülnek, a munkaadók nem.

MNO
2016. 11. 11. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke a Magyar Nemzetnek nyilatkozva üdvözölte a kormány bérajánlatát, amelyet „jó irányba tett megfelelő lépésnek” nevezett. Mint fogalmazott: ez az ajánlat „kétéves harcuk eredménye”. Emlékeztetett: tavaly a munkavállalói oldal gyakorlatilag a most megajánlott béremelést kérte, és akkor azért nem írták alá a bérmegállapodást, mert azt nem fogadta el a kormány. Most viszont több fontos követelésük teljesült, például, hogy a minimálbér nettó értéke érje el az egyfős létminimum értékét, vagy hogy több évre szóló bérfelzárkóztatási program induljon. Kordás László szerint hétfőn kapják meg írásban a kormány ajánlatát, amit a munkavállalói testületek megvitatnak, és ha sikerül a „finomhangolás”, akkor akár két héten belül alá is írhatják a bérmegállapodást.

Kordás Lászlót azt követően kérdeztük, hogy nemzetgazdasági miniszter bejelentette: a kormány 15 százalékos minimálbér-növelést és 4 százalékpontos munkaadói járulékcsökkentést ajánl 2017-re, a garantált bérminimum pedig 25 százalékkal nőhet jövőre. 2018-ban a minimálbér további 8, a garantált bérminimum 12 százalékkal emelkedhet, a munkáltatói járulék pedig 2 százalékponttal csökkenhet a kormány javaslata szerint. Varga Mihály a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának kibővített testületi ülését követő mai sajtótájékoztatón beszélt erről.

Hozzátette: a kormány azt is javasolja, hogy 2019-től 4 éven keresztül újabb 2-2 százalékponttal csökkenjen a munkáltatók járulékterhe, ha a reálbérek emelkedése eléri az évi 6 százalékot – tudósít az MTI. A kormány szerint 6 éves ciklusban a béremelések mértéke reálértéken akár a 40 százalékot is elérheti, ennek természetesen a gazdaság teljesítőképességét nem szabad veszélyeztetnie – emelte ki a miniszter. A kormány abban érdekelt, hogy a javaslat minden partner számára vállalható megoldás kiindulópontját jelentse – mondta Varga Mihály, hozzátéve, hogy folytatják az egyeztetéseket a következő napokban. Ennek a végén egy olyan, 6 évre szóló megállapodást szeretnének kötni, amely biztosítja mindenkinek, hogy előre látható pályát tudjanak megtervezni.

Kevésbé lelkesek a munkaadók. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke az MNO-nak azt mondta: túlzottnak tartják a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének mértékére tett javaslatot, mert azt a vállalkozói szféra nem tudja kigazdálkodni. Kiemelte: számításaik szerint ez 1070 milliárd forintos plusz bérköltséget jelentene a versenyszférának, ami horribilis. Ezért a munkaadók azt javasolják, hogy 10 százalékos minimálbéremelés, 20 százalékos garantált bérminimum emelés és 4 százaléknál nagyobb járulékcsökkentés legyen, amit a költségvetés kiváló állapota is lehetővé tesz – fogalmazott az MGYOSZ alelnöke. Rolek Ferenc jelezte: a kormány megígérte, hogy javaslataikat átszámolják, és jövő hét közepén újra összeülnek.


Nem csökken az elvándorlás

Örvendetes iránynak nevezte a kormány ajánlatát Pogátsa Zoltán közgazdász is, aki szerint a meghatározott célok végrehajthatóak lennének 2017-ben. „Nagyon jó, hogy végre van bérfelzárkózás, egyrészt spontán módon a gazdaságban, másrészt tudatosan is. Biztos vagyok benne, hogy ennyi – még több is – benne van a magyar gazdaságban” – hangsúlyozta, és hozzátette: egy olyan bérfelzárkóztatás lenne szerencsés, aminek következtében pár éven belül a nettó minimálbér meghaladná a létminimumot. Azonban úgy véli, a bérajánlat egyelőre nem csökkentené az elvándorlást: erre csak akkor kerülhetne sor, ha Magyarországon stabil életpályát tudnának magukénak a fiatalok, amihez ma körülbelül a létminimum duplája lenne elegendő. „Ettől azonban rendkívül messze vagyunk, rengeteg foglalkozási kategóriában így is olyan alacsonyak maradnak a bérek, amennyiből nem lehet egy tisztességes életszínvonalat produkálni” – vélekedett. Ráadásul hazánkban főként az átképzési rendszer szint teljes hiányával van probléma, így a munkaerőhiány elsősorban nem a minimálbéres, illetve a garantált bérminimumos munkaköröket érinti – emelte ki Pogátsa Zoltán.

Azzal kapcsolatban, hogy az MGYOSZ szerint mindezt a vállalkozói szféra nem tudná kigazdálkodni, közölte: véleménye szerint ez nem így van, ezek csak „bemondások”. „Vannak elérhető információk, melyekkel ezeket el lehetne dönteni, ha valaki érdemben adatokra épülő szakpolitikát akarna folytatni Magyarországon” – fűzte hozzá.

Tovább növelnék a nettót

A 2017-es adó-, és járulékváltozások függvénye, hogy a kormány által javasolt 15 százalékos bruttó minimálbér emelés után végül mennyivel vihetnek haza több pénzt a munkavállalók – mondta a Hír Tv Magyarország Élőben című műsorában a Liga Szakszervezetek elnöke. Mészáros Melinda szerint ezért a munkavállalókat érintő járulékcsökkentésre is szükség van. Mint fogalmazott: „15 százalékos lenne a bruttó növekedés, a nettó értéket befolyásolja az is, hogy a járulék csökkentés milyen mértékű lesz adott esetben, és lesz-e járulékcsökkentés a munkavállalói oldalon. Azért vetem föl ezt a kérdést, mert a jelenleg ismert kormányzati javaslat csak a munkaadói oldal részéről tartalmaz járulék csökkentésre vonatkozó javaslatot a szociális hozzájárulási adó vonatkozásában. Mi viszont kértük a kormányzatot, hogy a jövő héten folytatandó tárgyalásokat megelőzően vizsgáljuk meg annak is a lehetőségét, és ezzel is a nettó értéket növelve, hogy milyen módon lehetne a munkavállalók által fizetendő járulékokat is csökkenteni. ez nyilván befolyásolni fogja a végső megállapodás alapján, hogy mennyi lesz a valós nettó érték.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.