Az NGM ott tromfolt rá Matolcsyékra, ahol az MNB elvett

Varga Mihályék prognózisa szerint az idei növekedés csak 2,1, de a jövő évi 4,1 százalékos lesz.

Szabó Dániel
2016. 12. 22. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank által előrejelzett 3,6 százalékos helyett jövőre 4,1 százalékos gdp-növekedéssel számol a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztérium. Az idei bővülésről szóló tavaszi előrejelzést is alulmúlja a mostani számítás: 2,5 százalék helyett csak 2,1 százalékot nőtt a gazdaság, derül ki a legfontosabb adat a tárca Makrogazdasági és költségvetési prognózis 2016–2020 című jelentéséből.

Az idei gdp-szám azért is érdekes még, mert májusban a Nemzetközi Valutaalap is 2,3 százalékra várta a magyar gazdaságot. Pedig a kormány akkor is kitartott a jóslatai mellett, de most, hogy az NGM kapitulált, már csak az MNB tart ki a jósoltnál is nagyobb érték mellett.

A jövő évi adatok kiszámításában nincs nagy meglepetés. Ahogy az az eddigi kormányzati retorikában is szerepelt, bíznak abban, hogy a járulék- és adócsökkentések, valamint a béremelések berántják a magyar teljesítményt: a lakosságnak több pénze lesz, tehát többet is költ majd. Ugyanígy a foglalkoztatási adatok nagy volumenű javulását jósolja az NGM is, bár kérdéses, hogy amikor árufeltöltőkből is hiány van, találnak-e foglalkoztatható és megfelelő embereket a cégek.

A 2018-as növekedést pedig részben abból eredeztetik, hogy sok beruházás volt az elmúlt években, amelyek jövőre is kitartanak. Köztük az autóipari ráfordítások is termőre fordulnak, ez pedig felhúzza majd a kiviteli számokat. Ehhez csatoltak is egy grafikont, amelynek a fantáziátlan Az elmúlt időszakban bejelentett egyes nagyobb volumenű beruházások címet adták a sokkal találóbb A magyar gazdaság egy ábrán név helyett. Ezen ugyanis az látszik, hogy a leginkább a multik aktívak Magyarországon. Toronymagasan a Mercedes-Benz költi el a legtöbb pénzt, a Samsung és a Bosch előtt. De az első tizenöt legnagyobb beruházó között is csak kettő magyar tulajdonú cég szerepel: a Richter és a Hell. Nem véletlen, hogy a társasági adó 10 százalékos jövő évi megvágása is a multiknak kedvezhetne. Ha ezek eleve nem jóval kevesebbet adóznának.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.