Tavaly 39 milliárd liter sört gyártottak az Európai Unióban, 400 millió literrel többet, mint 2015-ben. Ez azt jelenti, hogy az EU sörgyártása fejenként 76 litert tett ki 2016-ban. A hagyományos sörök mellett mintegy 900 millió liter 0,5 százalék vagy annál kisebb alkoholtartalmú sört is előállítottak.
Az uniós sörgyártásról és sörkereskedelemről pénteken a sör világnapja alkalmából közölt adatokat az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Az alkoholos sörök kétharmadát a közösség hat tagállamában gyártották, Németország egymaga több mint ötödét állította elő a teljes mennyiségnek, 8,3 millió litert. Második helyen az Egyesült Királyság állt 13 százalékos részaránnyal, 5,1 milliárd liter sörrel, harmadik Lengyelország 10 százalékkal, illetve 4,0 milliárd liter sörrel, majd Spanyolország következik 9 százalékkal, 3,7 milliárd literrel, utána Hollandia 7 százalékos részaránnyal, 2,6 milliárd literrel, hatodik helyen pedig Belgium szerepel 6 százalékkal, 2,3 milliárd liter sörrel.
Magyarország Portugália mögött a 13. helyen szerepel az Eurostat rangsorában, 655 millió liter gyártott sörrel.
Az EU sörgyártásának legkisebb hányadát ezzel szemben sorrendben Izland, Lettország, Észtország, Szlovákia és Norvégia adta 2016-ban – közölte az MTI.
Luxemburgban, Máltán és Cipruson egyáltalán nem gyártják a nedűt, Írországról és Szlovéniáról pedig nem közölt adatokat az Eurostat.
Érdekesség, hogy a legnagyobb exportőr viszont Hollandia volt 1,9 milliárd liternyi kivitellel, megelőzve Németország 1,7 milliárdját. Belgiumból másfél, Franciaországból 0,7, az Egyesült Királyságból 0,6 milliárd litert exportáltak.
Az EU-ból az unión kívülre exportált sör legnagyobb része, 34 százaléka az Egyesült Államokban került eladásra 2016-ban, majd Kína következett 16 százalékos részaránnyal, Kanada 6 százalékkal, Dél-Korea 4 százalékkal, végül Svájc és Tajvan egyaránt 3 százalékkal.
Az EU sörbehozatala marginálisnak tekinthető, az unió sörimportjának legnagyobb része, csaknem fele Mexikóból származott a vizsgált időszakban, 13 százaléka Szerbiából, 10 százaléka az Egyesült Államokból, 6 százaléka Fehéroroszországból, 4 százaléka Kínából, 3 százaléka pedig Oroszországból.
A sör világnapja 2007 óta augusztus első péntekje, a Kalifornia állambeli Santa Cruz városából terjedt el először Amerika-szerte, majd nemzetközi ünnepnappá vált.