Megsarcolná az új lakásokat Veresegyház

A Pest Megyei Kormányhivatal azonban törvényességi felhívást fogalmazott meg.

MN
2017. 08. 01. 5:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénkül a veresegyházi lakáspiac, egyre csak nő a lakosságszám: hogy legyen miből biztosítani az intézményi és közmű infrastruktúra fenntartását, fejlesztését, megadóztatnák az újonnan épülő lakásokat a városban – írja az Mfor.hu.

A portál szerint az anyagi bázis megteremtéseként a települési adóként kivetett városi infrastruktúrafejlesztési adó szolgálna. Az adó tárgya az újonnan létrehozott lakás, alanya pedig az a magánszemély, amely az adókötelezettség keletkezése napján a lakás tulajdonosa, több tulajdonos esetén az adóteher a tulajdoni hányad alapján megoszlana. Vagyis a veresegyházi önkormányzat jelentős összegű adóval sújtaná azokat, akik új lakás építésébe fognak a településen: lakásonként félmillió forintot kell fizetni. Igaz, vannak mentességek is, mint például ha elemi kár miatt megsemmisült lakást kívánnak pótolni, vagy ha a lakást eladó vállalkozó magára vállalja az adófizetést.

Az adóból éves szinten 300-400 milliós árbevételt remél az önkormányzat a következő 3-4 év folyamán, ami az önkormányzat teljes működési bevételének 5-6 százalékát jelenti. A március 2-i ülésen végül a testület elfogadta az előterjesztést, és megalkotta a városi infrastruktúrafejlesztési adót.

A rendelet  április 2-ától lépett hatályba, azonban a mai napig nem biztos, hogy tényleg fenn is fog maradni. A Pest Megyei Kormányhivatal ugyanis június elején az adóval kapcsolatban törvényességi felhívást fogalmazott meg az önkormányzat felé. Ebben arra hivatkoznak, hogy a rendeletben az adó tárgyának, vagyis a lakás fogalmának meghatározására jogsértő módon került sor, hiszen az az építményadónak is a tárgya. Ebből kiindulva a települési adó adótárgyaként történő megjelölésre nincs törvényes lehetőség – írja levelében a kormányhivatal. Ezért felkérik a képviselő-testületet, hogy a levél kézbesítését követő 30 napon belül tűzze napirendre, és a törvénysértést a rendelet hatályon kívül helyezésével szüntesse meg.

Ezzel szemben a helyi önkormányzat szerint semmi gond nincs az új települési adóval. A július 6-i közgyűlésre benyújtott előterjesztés szerint „az infrastruktúrafejlesztési adó megfelel a törvényi kereteknek, mert az törvény kifejezetten nem tiltja. A települési adóból származó bevételek a törvény szerint csak szociális vagy fejlesztési célokat szolgálhatnak”. A kormányhivatal által felvetett adótöbbszörözés pedig szerintük már csak azért sem állja meg a helyét, mert a helyi adókról szóló törvény egyik paragrafusa szerint az önkormányzat az adóalanyt egy meghatározott adótárgy esetében csak egyféle – az önkormányzat döntése szerinti – adó fizetésére kötelezheti. Úgy vélik, az a magánszemély, aki az újonnan megállapított települési adó fizetésére kötelezett, az abban az évben nem fizet az ingatlan után sem kommunális, sem építményadót.

Az új adóval kapcsolatos törvényességi felhívás a testület július 6-i ülésén került napirendre, ahol – bár még nem nyilvános a jegyzőkönyv – úgy tűnik, nem sikerült döntésre jutni a kérdésben, hiszen soron következő, július 26-i rendkívüli ülés előterjesztései között is szerepel ez a téma – teszi hozzá az Mfor.hu.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.