Technikai módosításnak tekinthető az a kormányrendelet, miszerint januártól a felmondott hiteleket a Diákhitelközpont először a Magyar Követeléskezelő Zrt.-nek (MKK) kell hogy átadja. Az eddig érvényben levő, 2012-ben hozott jogszabály alapján rögtön a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz kerültek a problémás ügyfelek, az adóhatóságnak kellett behajtania a tartozást. – Az új szabályozás szerint később indul el az adóhivatali eljárás azoknak a – kis arányú – hitelszerződéseknek az esetében, amiket a kölcsön felvevői nem tudnak visszafizetni. Erről beszélt lapunknak Vámosi Péter, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökhelyettese. Mint mondta, reméli, hogy a követeléskezelő rugalmasabb lesz a követelés behajtása során, a volt hallgatókkal egyedi megállapodásokat köthet, aminek során az adós élethelyzetéhez jobban igazodó megállapodás születhet.
Ahhoz nem nyúlt hozzá a mostani rendelet, hogy a Diákhitelközpont mikor köteles felmondani a szerződést, és hogy ilyenkor a hitel egy összegben jár vissza – legalábbis elvileg –, de a konkrét esetekben havi részletekben történő törlesztést is szoktak engedélyezni. Azonnali felmondási ok egyebek mellett az, ha a felvevő több mint egyévnyi törlesztőrészlettel tartozik, jogosulatlanul vette föl a hitelt, vagy súlyos szerződésszegést követett el – írta a Napi.hu.
A szervezet negyedévente kell hogy átadja a felmondott hiteleket a követeléskezelőnek, a felmondás és az átadás közötti időben a Diákhitelközpont még részletfizetést engedélyezhet nem fizető ügyfélnek. A behajtható összeget a rendelet szerint az MKK és a Diákhitelközpont közösen alakítják ki, amelyet biztosítási matematikus vizsgál felül. Miután az MKK megvette a felmondott hitelt, behajtásra átadja az adóhivatalnak.
Nem ez volt az egyetlen könnyítés az utóbbi időben. Májusban jelentette be a kormány, hogy a diákhitellel tartozó nők esetében 2018. január 1-jétől az első gyermek születésénél három évre felfüggesztik a törlesztést, a második gyermeknél a felfüggesztés mellett a tartozás felét elengedik, a harmadik gyermek esetében pedig teljes mértékben elengedik a tartozást. Ez mintegy százezer embert érinthet. A felfüggesztést és az elengedést a jövő januártól született gyermekek után lehet igényelni, de már a várandósság harmadik hónapjától kezdve kérhető, és az örökbe fogadott gyermekek esetében is érvényesíthető. Beszámítják a kedvezménybe a már meglévő gyermekeket is, tehát ha már van egy, és megfogan a második, akkor a felét engedik el a tartozásnak.
Ősszel jelentették be, hogy kamatmentes lesz a felsőoktatási tandíj fedezésére szolgáló diákhitel 2. Ezzel párhuzamosan a kabinet növeli a bármilyen célra felhasználható diákhitel 1. keretét is. Utóbbi esetében a havonta igényelhető legmagasabb, 50 ezer forintos összeg emelkedett 70 ezerre. A diákhitel 2. kamatának elengedése októbertől mindenkire vonatkozik, azaz a folyósítási vagy törlesztési fázisban lévő, illetve a jövőben fölveendő hitelekre is. Ami pedig a diákhitel 1. kamatát illeti, változatlanul 2,3 százalék maradt. A kölcsönprogram 2001-es indulása óta idén június végéig 355 589-en kaptak diákhitel 1.-et, amiből 177 532 szerződést már le is zártak. Diákhitel 2.-t 25 856 hallgatónak folyósított a társaság 2012 szeptembere óta, ebből eddig 1305-en zárták le szerződésüket.