Maradásra bírná a brit központi bank az uniós pénzintézeteket

A Bank of England felügyeleti gesztusokkal ösztönzi az EU-bankokat, hogy maradjanak Londonban.

MN
2017. 12. 20. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabályozástechnikai gesztusokkal ösztönözné a Bank of England a Londonban jelen lévő EU-s székhelyű külföldi bankokat arra, hogy a brit uniós tagság megszűnése után is maradjanak a Cityben – értesült az MTI.

A brit jegybank szerda este Londonban ismertetett, rendkívül összetett, harminckét oldalas javaslatcsomagjának lényege az, hogy az európai bankok a brexit után is helyi fiókintézményként működtethetnék nagybani pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó londoni érdekeltségeiket ahelyett, hogy igen költséges módon újonnan feltőkésítendő, külön tőkemegfelelési kötelezettségekkel működő leányvállalatokká kelljen átalakítaniuk őket.

A Bank of England a szerdán bemutatott tanulmányban nem titkolja, hogy a brit pénzügyi stabilitás fenntartását is szem előtt tartotta, amikor összeállította az egyelőre konzultációs jellegűnek nevezett javaslatcsomagot.

A jegybank adatai szerint jelenleg 160 külföldi bankcsoport tart fenn fiókintézményt Londonban, ezek közül 77 székhelye van az Európai Gazdasági Térségben (EGT). E bankok a brit piacon, illetve brit fiókintézményen keresztül a külföldi piacokon pénzügyi szolgáltatási tevékenység folytatását lehetővé tévő jogosítványrendszer, a paszporting alapján működnek.

Az EGT-nek az EU-országok mellett az Európai Unióval szoros szerződéses együttműködést folytató Norvégia, Izland és Liechtenstein is tagja.

A Bank of England szerdai tanulmánya szerint e külföldi székhelyű londoni bankfiók-intézmények a brit bankrendszer teljes eszközállományának hozzávetőleg 30 százalékát adják, ez 4000 milliárd font (több mint 1,4 billiárd forint) banki eszközértéket jelent.

Nemrég a központi bank kormányzója, Mark Carney is hangsúlyozta a City fontosságát. Egy londoni üzleti rendezvényen elmondta: a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit bruttó hazai össztermék (gdp) 7 százalékát adja, egymillió alkalmazottat foglalkoztat, és évente 70 milliárd font (25 billió forint) adót fizet. Ez a brit költségvetés teljes adóbevételének 11 százaléka. A Bank of England kormányzója kiemelte azt is, hogy a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit gazdaság legfontosabb exportőre, az ágazat külkereskedelmi többlete évente 60 milliárd font, a brit gdp-érték 3 százaléka.

A City pénzügyi szolgáltatási cégei bonyolítják a többi huszonhét EU-tagország részvény- és kötvénykibocsátási ügyleteinek több mint a felét, valamint az unió devizapiaci forgalmának és az otc kamatpiaci származtatott termékek uniós kereskedelmének több mint a háromnegyedét.

A Bank of England szabályozástechnikai ajánlata, amely megkönnyítené a külföldi uniós bankoknak londoni érdekeltségeik megtartását a Cityben, egyelőre egyoldalú gesztusnak tűnik.

Az Európai Bizottság álláspontja szerint ugyanis – amelyet Michel Barnier, a brüsszeli testület brexitfőtárgyalója e héten megerősített – a londoni pénzügyi szektor befektetési szolgáltatásokat nyújtó vállalatai elveszíthetik az euróövezeti piacra szóló paszportingjogosítványaikat, ha Nagy-Britannia tagsága az EU egységes belső piacán megszűnik.

A londoni kormány azonban ennek ellenére sem kívánja fenntartani az ország tagságát az Európai Unió egységes belső piacán az EU-tagság megszűnése után. Az Egyesült Királyság hivatalos érvelése szerint ugyanis e tagsághoz olyan feltételeket kellene teljesíteni, mintha az uniós tagság meg sem szűnne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.