Óriási különbségek vannak a hazai bérekben

Az uniós pénzeső ellenére sem sikerült felzárkóztatni a leszakadó régiókat, és ez a fizetésekben is megmutatkozik.

Wiedemann Tamás
2017. 12. 21. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába érkezett több ezermilliárd forintnyi európai uniós támogatás az országba az elmúlt években, nem sikerült felzárkóztatni a leszakadó térségeket. A brüsszeli támogatások legnagyobb részét a kohéziós pénzek teszik ki, amelyek arra szolgálnak, hogy az uniós átlag alatt teljesítő régiókat felemeljék. Ha ezeket a forrásokat jól használja fel egy tagállam, akkor annak következménye előbb-utóbb – legyen szó gazdaságfejlesztési vagy infrastrukturális beruházásokról – a jövedelmi helyzet javulása kell hogy legyen.

Papíron és átlagot számolva ez így is történik, de a Központi Statisztikai Hivatal adataiból az derül ki, óriásiak a különbségek a keresetek között idehaza. A legjobb fizetések még mindig Budapesten vannak, míg az Észak-Alföldön a legrosszabb a helyzet. Míg a fővárosban bruttó 388 ezer forint az átlagbér, addig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében csak 210 ezer, vagyis 84 százalékkal jobban lehet keresni Budapesten, mint például Nyíregyházán. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint továbbra is ott a legmagasabbak a keresetek, ahol a legalacsonyabb a munkanélküliség és a legnagyobb a foglalkoztatási ráta, vagyis a legfejlettebb országrészekben. – A megyei adatokból az is kiderül, hogy ott lehet a legjobban keresni, ahol a legnagyobb az egy főre jutó ipari termelés. A bérek tehát ott a legmagasabbak, ahol van ipar, amely a tőkeerős multinacionális cégek, és a haza nagyvállalatok tevékenységeinek köszönhető – mondta az elemző.

Virovácz Péter úgy látja, ezt erősíti az a statisztikai adat is, amely azt mutatja meg, hogy ezer lakosra hány cég jut. – Azokban a megyékben, ahol nagy az ipari kibocsátás, nagy az átlagkereset és magas a foglalkoztatottság, ott kevés az ezer lakosra jutó regisztrált vállalkozás. Ezek a jellemzően a nagyvállalatok által uralt területek, ahol kevés, de nagy cég van jelen – mondta az elemző. A leszakadó területeken pedig elaprózódottabb a vállalkozói szerkezet, több kis cég van, amelyek kevesebb embert foglalkoztatnak, alacsonyabb bérért, mert a termelékenységük is rosszabb. Az európai uniós támogatások kapcsán megjegyezte: elsősorban nem a bérek növelésére kapja hazánk, hanem termelékenységjavításra és infrastrukturális fejlesztésekre. Virovácz szerint tény ugyanakkor, hogy az uniós támogatások több mint fele a külföldi multinacionális cégeknél és a hazai nagyvállalatoknál landolt, miközben a kormány a kis- és közepes vállalatok támogatását tűzte ki célul. A nagyvállalatok pedig továbbra sem mennek az elmaradottabb régiókba, a kabinet pedig egyedi döntések alapján osztja ki a nagyobb cégek kapacitásbővítő támogatásait, ezek jellemzően már meglévő, vagyis a fejlettebb régiókban található telephelyeken valósulnak meg.

A KSH tegnap közölte a havi adatokat is: októberben az országos bruttó átlagkereset 295 800 forint volt, 12,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 196 700 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 204 600 forintra becsülhető. Érdekesség, hogy az állami munkahelyeken gyorsabban emelkedtek a fizetések: a versenyszférában 12,7 százalékkal nőttek a keresetek, a költségvetési szférában azonban 13,2 százalék volt a bérek emelkedése. A statisztikai hivatal szerint a növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint idén a reálbérek két számjegyű emelkedése várható, jövőre pedig valamivel visszafogottabb, de még mindig jelentős lehet a növekedés. Az idei béremelkedésre az egyre súlyosabb munkaerőhiány is erősen hatott. Németh Dávid a nettó reálbérek idei és jövőre várható növekedését hosszú távon csak akkor tartja fenntarthatónak, ha a termelékenység is javulni fog. Amennyiben a termelékenység javulása nem tart lépést a fizetések emelkedésével, akkor romlik a magyar gazdaság versenyképessége. A beruházási adatokból egyébként láthatók annak jelei, hogy több vállalkozás már gépek beszerzésével igyekszik pótolni a hiányzó és dráguló munkaerőt. Idén a várt 2,4 százalékos éves infláció mellett tíz százalékot meghaladó reálbér-növekedés lehet, míg az elmúlt négy évben összesen 31, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 34 százalékkal nőttek a reálbérek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.