Repedések: kilenc váratlan esemény volt belgiumi nukleáris létesítményekben 2017-ben

Nyolc balesetet 1-es, egyet 2-es fokozatba soroltak.

MTI
2018. 01. 03. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belga szövetségi nukleáris ellenőrzési ügynökség (AFCN) kedden nyilvánosságra hozott dokumentumai alapján nyolc baleset a nukleáris eseményeket értékelő nemzetközi INES-skálán 1-es, vagyis a legalacsonyabb veszélyt jelentő volt, egyet soroltak a 2-es fokozatba. 2016-ban 15 baleset volt, mindegyik 1-es fokozatú.

A legalacsonyabbnál magasabb fokozatú esemény 2017 júliusában történt, amikor kiderült, hogy az egyiptomi Kairóból Brüsszelbe tartó Zürich-i átszállással érkező egyik személyszállító repülőgépre feladott radioaktív anyagokat tartalmazó küldemény csomagolása nem volt megfelelő. Az incidensben több utas a megengedettnél magasabb sugárzásnak volt kitéve, de jelentős egészségi károsodást nem állapítottak meg egyiküknél sem.

A maradék nyolc 1-es fokozatú eset egyike a Doel atomerőműben történt, amikor az egyik reaktor központi blokkjának betonfalán vettek észre repedéseket októberben – tette hozzá cikkében a napilap.

Belgium északi és keleti felén két kereskedelmi atomerőműben – Tihange és Doel – 7 nukleáris reaktor üzemel, amelyek éves szinten 45 milliárd kilowattóra áramot termelnek, az ország energiaszükségletének 54 százalékát.

A két atomerőműben többször is időszakosan le kellett állítani reaktorokat, biztonsági okokból. A németországi Aachen és hollandiai városok 2016-ban pert indítottak a Tihange vezetői ellen, mert az egyik reaktort, amelyet 2014-ben kikapcsolták, miután hajszálrepedések tömkelegét találták az azt védő betonban, egy év múlva úgy indítottak újra, hogy nem végezték el a szükséges javításokat.

A Tihange 2 reaktort 2023-ban, a Doel 3-at 2022-ben tervezik végleg leállítani. Egy 2009-ben hozott kormánydöntés értelmében a többi öt reaktor 2025-ig működhet. A jogszabály szerint 40 évi használat után minden reaktort végleg le kell állítani, újakat pedig tilos építeni.

A Nemzetközi Nukleáris Eseményskála (INES) összesen hét fokozatot különböztet meg. A legsúlyosabb, 7-es (nagyon súlyos baleset) fokozatba a 2011-ben soroltak katasztrófát legutóbb, amikor földrengés és szökőár következtében megrongálódott a fukusimai atomerőmű három reaktora, és nagy mennyiségű radioaktív anyag került a légkörbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.