Ficzere Ferenc, a magyarországi Bosch-csoport kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta: a miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. telephelyén a sztrájkhoz 508 dolgozó csatlakozott a vállalat több mint 2200 állandó munkavállalója közül.
A Bosch másik, kéziszerszámokat gyártó telephelye nem vett részt a sztrájkban – tette hozzá.
Közlése szerint a Bosch-csoport Magyarországon minden évben a piaci környezetnek megfelelően és a törvényi előírásokat maradéktalanul betartva emeli a munkások fizetését. A béreket úgy határozzák meg, hogy a dolgozók korrekt pénzt kapjanak, emellett az „éles piaci versenyben a versenyképességünk megmaradjon, ezáltal a munkahelyek biztonsága se kerüljön veszélybe” – tette hozzá.
Mint emlékeztetett, a 2018-as béremelésről decemberben kezdték a bértárgyalásokat a munkavállalók képviselőivel. A Bosch-csoport magyarországi telephelyein a 2018. évi bér átlagosan csaknem 10 százalékkal emelkedett. A konkrét mértékek vállalatonként és tevékenységi területenként eltérők, amit az adott vállalat eredménye is befolyásol, és függ az egyéni teljesítménytől is.
A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél az egyeztető tárgyalások december 21-én zárultak, de megegyezés nem született, így a munkáltató döntött a béremelés mértékéről. Ennek ellenére a szakszervezet január 25-én újabb kollektív munkaügyi vitát kívánt kezdeményezni a miskolci autóipari gyár vezetőségével.
A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél a dolgozók 99 százaléka a béremelést tartalmazó munkaszerződés-módosítást aláírta, az emelt bérek kifizetése a szokott időben megtörtént. A gyárban a már elfogadott, emelt fizetéseken felül hűségbónuszt is bevezettek – ismertette Ficzere Ferenc.
Janik Tamás, a szakszervezeti tömörülés elnöke az MTI-vel közölte, hogy sikeres munkabeszüntetést szerveztek a miskolci kft.-nél.
Ismertette, hogy a műszakban lévő fizikai dolgozók 90 százaléka részt vett a sztrájkban, és a termelés két órára megállt. A munkavállalók egyértelműen kiálltak amellett, hogy a vállalat által differenciáltan végrehajtott, 9 százalékos béremelés nem elegendő.
A szakszervezet ilyen mértékű támogatás mellett továbbra is követeli, hogy a munkáltató az általa egyoldalúan lezárt bértárgyalást újrakezdje – tette hozzá, megjegyezve: a sztrájk fegyelmezetten és békésen zajlott, ideje alatt a munkavállalók a gyár kantinjában gyűltek össze, rendzavarás nem történt.
Az ÉTMOSZ múlt héten közölte, hogy megrekedtek a bértárgyalások. Hozzátette: az érdekvédők elkötelezettek a békés megoldás mellett, de a munkáltató a szakszervezet által kezdeményezett kollektív munkaügyi vitától elzárkózik, így nem maradt más választásuk a munkavállalóknak, mint a munkabeszüntetés nyomásgyakorló eszközéhez nyúlni. A munkabeszüntetéssel a többi között béremelést és lojalitási bónuszt szeretnének elérni a dolgozók.
Korábban a Bosch hatvani gyárában tartottak kétórás figyelmeztető sztrájkot a dolgozók. Később megszületett a bérmegállapodás: a Hatvani Autóelektronikai Dolgozók Független Szakszervezetének (HADFSZ) elnöke azt mondta, a dolgozói érdekképviselet követeléseit nagyrészt teljesítő, kompromisszumos megegyezés jött létre.