Milliárdok mennek új vidéki fürdőkre

A menet közben egyre dráguló debreceni beruházást készséggel támogatja az Orbán-kormány.

B. Molnár László
2018. 04. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szezon beindulása előtt több városunkban is nagyarányú strand- és fürdőberuházások indulnak. A legnépszerűbb turisztikai célpontok között lévő létesítményeket a 21. század elvárásainak megfelelően úgy tervezik és építik meg, hogy nagy részük egész évben nyitva tarthasson. Ilyen beruházás lesz például Bábolnán, ahol harmincöt esztendő után épül fürdő. A tervek szerint az új strand- és termálfürdő természetesen téli-nyári üzemmódban működik majd, amíg a főszezonban, nyáron 500-600 fő befogadására lesz képes, addig a téli vendégek száma maximum 250 fő lehet majd. Bábolnán a gyógyfürdőzés alapjául szolgáló kutakat – összesen kettőt – még 1983-ban fúratták. 38 és 51 Celsius-fokos víz tör fel ott, a melegebb hőmérsékletű 1200 méter mélyről éri el a felszínt, és már gyógyvíznek minősítették, ám ez idáig nem hasznosították. A gyógy- és termálfürdő megvalósításának első lépcsőjeként az önkormányzat már kiépített egy 2,5 kilométeres távvezetéket, a költsége megközelítette a 150 millió forintot, amelyet a város saját költségvetéséből, valamint uniós támogatásból fedeztek.

Maga a bábolnai létesítmény két gyógymedencével, valamint egy-egy termál-, élmény- és gyermekmedencével, valamint tocsogóval valósul meg, míg a főépületben egyebek közt fogadó előtér, öltözők, szaunatér, szociális helyiségek és irodák lesznek. Az az elképzelés, hogy a fürdőhöz önálló üzemeltetésű 50 fős étterem és 20 főre tervezett kávézó is csatlakozik majd, külső és belső kiszolgálással büfésor, valamint 92 férőhelyes parkoló is helyet kap. A zöldmezős beruházásban felépülő strand- és termálfürdőt – amely a későbbiek során kiegészülne egy tanuszodával is – a település önerőből, valamint állami támogatásból és hitelből tervezi megvalósítani. A beruházásra tavaly decemberben írták ki a közbeszerzési pályázatot, a fedett termálfürdő befejezésének várható időpontja 2019 tele, míg a strandfürdő 2020 tavaszára készülhet el. Érdekesség, hogy Bábolnán szabadidőpark is épülhet a sportcsarnok és a strand közelében, a régi téglagyári területén. A fejlesztésre 590 millió forint pályázati pénzt nyert a város, és az építkezés során két új tavat is ásatott az önkormányzat. – A rehabilitált területen a szabadidőparkban helyet kap egy tenisz-, egy futó- és egy bmx-pálya, valamint egy funkcionális edzőpálya is, ezek mellett a korábban betemetett két tavat kiássák, így barátságos park fogadja majd az idelátogatókat – emelte ki Horváth Klára polgármester egy korábbi, MTI-nek adott nyilatkozatában.

Debrecen sem maradhat ki a fürdőfejlesztésekből, ugyanis a Modern városok program égisze alatt már 2015-ben 4 milliárd forintot ítélt meg a kormány a Nagyerdő és elsősorban az ottani strand és gyógyfürdő fejlesztésére. Az erről szóló megállapodást három éve, május 18-án írta alá Orbán Viktor miniszterelnök és Papp László polgármester. A fent nevezett összeget már át is utalta a kormány – három részletben – a debreceni önkormányzatnak, és a 2015 nyarán meghirdetett, a nagyerdei strand felújítására szolgáló tervpályázat győztese is megvan már, amely nem más, mint a Nagyerdei Stadiont, valamint a parkerdő megújítását is tervező Bordás Péter építészirodája, a Bord Építész Stúdió.

És ahogy az már lenni szokott, jött a szokásos áremelkedés: az építőipari árak növekedése miatt kevés lesz a strandprojektre a 4 milliárd forint. Kósa Lajos megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter azonnal a város segítségére sietett, és javaslatára a kormány további 2 milliárd forinttal támogatja a beruházást.

A nagyerdei strandot tavaly szeptember 3-án zárták be, a bontás 2018 februárjában elindult, amelyet a debreceni Nagymester Kft. végez el hat hónap alatt bruttó 202,8 millió forintért. Ezzel párhuzamosan a kiviteli tervek véglegesítése után várhatóan 2018. április közepén kiírják a kivitelezésre a közbeszerzési pályázatot, és annak sikeres lezárását követően idén nyáron elindulhat az építkezés a Nagyerdőben. Az eddig megjelent látványterveken, úgy látszik, nemcsak vízszintes elrendezkedésben, hanem a magyarországi fürdőépítészetben egyedülálló módon felfelé is építkeznek majd. A fürdő eredeti helyén csak a kétméteres vízmélységű úszómedence marad, a további medencék és létesítmények más helyre kerülnek, míg a fejlesztéseknek köszönhetően a nagyerdei strand teljes vízfelülete 3600-ról 5600 négyzetméterre változik. Az élményrészben nyolc csúszdát állítanak fel, lesz csúszógumis, családi és gyermekcsúszda is. A debreceni önkormányzatnál abban bíznak, hogy már a 2019-es strandszezonban megnyithat az új fürdő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.